Misali'nin Kitab-ı Manzume-i Feyzname-i İlahi Mesnevisi (inceleme-metin)
- Tez No: 110078
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TURGUT KARABEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 385
Özet
Ill ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ MİSÂLÎ'NİN KİTÂB-I MANZÛME-İ FEYZNÂME-İ İLÂHÎ MESNEVİSİ (İnceleme - Metin) a a Nimet TOHUMCU Danışman: Doç. Dr. Turgut KARABEY 2002 - SAYFA: XV + 305 + LXV Jüri : Doç. Dr. Turgut KARABEY Doç. Dr. Metin AKKUŞ Doç. Dr. Mehmet ATALAY Bu tez çalışması, özellikle XVI. ve XVI. yüzyıllar arasında görülen Hurufîlik inanç sistemini anlatmakta ve XVI. yüzyıl Divan şairi Misâlî'nin Hurufîlik etkisiyle yazdığı“Feyznâme-i İlâhi”mesnevisini gün ışığına çıkarmaktadır. Çalışmamız, bir girişle iki bölümden oluşup; giriş bölümünde Hurufîlik ve kurucusu Fazlullah Hurûfî hakkında bilgi verilir. Bu doğrultuda çok ve değişik kaynakların araştırılmasına dikkat edilmiştir. Tezin birinci bölümünü, Misâlî'nin hayatı ve eserleri ile mesnevinin şekil ve muhteva unsurları oluşturmaktadır. İkinci bölümde ise yazma eserin tavsifi ve transkripsiyon harflerine çevrilmiş metni ile sözcüklerin bütün anlamlarının verildiği sözlük yer almaktadır. Metnin orijinal yazmasının fotoğraflarının varak numarası verdiğimiz fotokopisi de tezin sonuna eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT MASTER THESIS MİSÂLÎ'S KİTÂB-I MANZÛME-İ FEYZNÂME-İ İLÂHÎ POETRY İN RHYMED COUPLETS (Study - Text) Nimet TOHUMCU Supervisor: Asc. Prof. Turgut KARABEY 2002 - PAGE: XV + 305 + LXV Jury: Asc. Prof. Turgut KARABEY Asc. Prof. Metin AKKUŞ Asc. Prof. Mehmet ATALAY This work explains the Hurûfî sect which comes into being, especially, between XIV th and XVI th centuries and it brings to light Misâlî's Feyznâme-i İlâhî which was written under the effects of the Hurûfî sect. Our work contains an introduction and two parts. It has given some information about the Hurûfî sect and its founder, Fazlullâh Hurûfî in the introduction. The first part of this work contains information about Misâlî's biography, his works and formal and contantive features of Feyznâme-i İlâhî. The second part of this work presents the descriptions of manuscripts, cryptical text of Feyznâme and the vocabulary of text.