Yatılı ve gündüzlü lise 2. sınıf öğrencilerinin uyum ve uyumsuzluk sorunlarının karşılaştırmalı olarak incelenmesi
A Comparison study of harmony and problems of disarmony of boarding and daytime lycee 2 students
- Tez No: 110077
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MAHİR ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
I ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ YATILI VE GÜNDÜZLÜ LİSE 2.SINIF ÖĞRENCİLERİNİN UYUM VE UYUMSUZLUK SORUNLARININ KARŞILAŞTIRMALI OLARAK İNCELENMESİ Dilek GÖZÜ TOK DÖŞKAYA Danışman Yrd. Doç. Dr. Mahir ÖZKAN 2002- SAYFA: 172 jüri Yrd. Doç. Dr. Mahir ÖZKAN Bu araştırmada yatılı ve gündüzlü okuyan lise ikinci sınıf öğrencilerinde uyum ve uyumsuzluk yönünden farklılık olup olmadığının araştırılması ve cinsiyet, anne ve babanın eğitim düzey, ailenin ikamet ettiği son yer ve kardeş sayısı faktörlerinin yatılı ve gündüzlü öğrencilerin uyum ve uyumsuzluk sorunlarını etkileyip etkilemediğinin tespit edilmesi amaçlanmaktadır. Araştırmanın örneklemini Erzurum'da bulunan İbrahim Hakkı Fen Lisesi, Anadolu Lisesi, İmam-Hatip Lisesi, Nenehatun Kız. Lisesi, Erzurum Lisesi, Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi ve Özel Aziziye Liselerinde 2000-2001 eğitim-öğretim döneminde 191 kız, 245 erkek olarak toplam 436 Öğrenci oluşturmaktadır. Elde edilen bulgular şu şekilde özetlenebilir I -Öğrenim durumu kız ve erkek öğrencilerin kişisel uyum düzeylerini etkilemektedir. 2- Kız öğrencilerin sosyal uyum düzeyleri öğrenim durumlarından bağımsızdır. Erkek öğlencilerin sosyal uyum düzeyleri ise durumlarına bağımlıdır. 3-Kız. öğrencilerin öğrenim durumları ve genel uyum düzeyleri arasında ilişki vardır. Erkek öğrenilerin öğrenim durumları ile genel uyum düzeyleri arasında ilişki yoktur. 4-Yatılı ve gündüzlü öğrencilerin kişisel uyum düzeyleri anne ve baba eğitim durumları ndan bağımsızdır. 5- Anne ve babaların eğitim durumları yatılı ve gündüzlü öğrencilerin sosyal uyum düzeylerinde etkili değildir. 6-.Yatılı ve gündüzlü öğrencilerin genel uyum durumları arasında ile anne ve babaların eğitim durumları arasında ilişki yoktur. 7-Gündüzlü öğrencilerin kişisel uyum düzeylerinde ailelerinin ikamet ettiği yerin etkisi yoktur. Yatılı öğrencilerin kişisel uyum düzeylerinde ailelerinin ikamet ettiği yerin etkisi vardır. 8-Gündüzlü öğrencilerin sosyal uyum düzeyleri ailelerinin ikamet ettiği yerden bağımsızdır. Yatılı öğlencilerin sosyal uyum düzeyleri ailelerinin ikamet ettiği yere bağımlıdır. 9-Ailelerini ikamet ettiği yer ve gündüzlü öğrencilerin genel uyum düzeyleri arasında ilişki yoktur. Ailelerinin ikamet ettiği yer ve yatılı öğrencilerin genel uyum düzeyleri arasında ilişki vardır. 10- Kardeş sayısı gündüzlü ve yatılı öğrencilerin sosyal uyum düzeylerini etkilememekledir. 1 1 -Gündüzlü ve yatılı öğrencilerin sosyal uyum düzeyleri kardeş sayılarından bağımsızdır. 12- Kardeş sayıları ile gündüzlü ve yatılı öğrencilerin genel uyum düzeyleri arasında ilişki yoktur.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT MASTER T HESİS A COMPARISON STUDY OF HARMONY AND PROBLEMS OF DISHARMONY OF HOARDING AND DAYTİME LYCEE 2 STUDENTS Dilek GÜZÜ I OK ÜÖŞKAYA Advisor : Assistant Professor Mahir ÖZKAN 2002 Pages: 1 72 Jury: Assistant Professor Mahir ÖZKAN 1 his study aims to determine whether boarding and daytime Lycee 2 students have differences of harmony and disharmony, and whether such factors as sex, parents level of education, the last place the family settles and the number of sisters and brothers affect harmony and problems of disharmony of boarding and daytime Lycee 2 students I he study contains a total of 436 students (191 girls and 245 boys) studying in Ibrahim Hakki Science High School, Anatolian High School, Religious High School, Nenehatun Girls' High School, Erzurum High School, Pine Arts High School and Private Aziziye High School in 2000-2001 Education Year in Erzurum. I he obtained findings can be summarized as follows 1. I he level of education affects the adaptation levels of girl and boy students (differently) 2. The level of social adaptation of girl students is not related to the level of education, whereas that of the boy students is. 3. 'I here is a relation between the level of education and general adaptation level of girl students. I his is not the case for boy students. 4. Personal adaptation level of boarding and daytime students are free from the level of education of parents. 5. Parents' level of education is not influential on boarding and daytime students' social adaptation. 6. There is not any relationship between the general adaptation situation of boarding and daytime students and the education level of their parents. 7. The place of settlement of parents does not play a role on the personal level or adaptation or daytime students, whereas this is not the case for boarding students 8. Unlike daytime students, the social adaptation level of boarding students depend on the place of family settlement. 9. The place of settlement of families plays a part on the general adaptation level of boarding students but not of daytime students. 10. The number of sisters and brothers does not affect the level social adaptation or boarding and daytime students. 1 1. The level of social adaptation of boarding and daytime students is free from the number of sisters and brothers. 12. There is not any relationship between the number of sisters and brothers and the general adaptation level of boarding and daytime students.