Atatürk önderliğinde Türk çağdaşlaşması
Turkish modernisation by the leadership of Atatürk
  1. Tez No: 110080
  2. Yazar: KAZIM HAKAN KAYIKÇI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM ETHEM ATNUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ATATÜRK ÖNDERLİĞİNDE TÜRK ÇAĞDAŞLAŞMASI KAZIM HAKAN KAYIKÇI Danışman: Y.Doç.Dr.İ.Ethem ATNUR 2002- Sayfa : 177 Jüri: Y.Doç.Dr.İ.Ethem ATNUR Doç.Dr.Selami KILIÇ Y.Doç.Dr.Yavuz ÖZDEMİR Türk halkı Anadolu'da yaşamaya başlamadan önce çok geniş bir coğrafyada yaşamıştır. Osmanlı İmparatorluğu' nun dünya tarihindeki yerini almasına kadar, Türk halkı genişleyerek ilerlemesine devam etmiştir. Ancak Türk halkı kendi tarihinde çok çalışmış olmasına rağmen, çağdaşlaşmada teknoloji ve bilimi yakalayabilecek kadar ilerleyemedi. Atatürk ilkönce yeni Türkiye Cumhuriyeti' ni çağdaşlaştırmaya başladı. O'nun güçlü önderliğinde Türkiye ile ilgili siyasal, toplumsal, ekonomik ve din alanlarında akıl almaz yenilikler yer aldı. O Türk kadınlarına özgürlüklerini verdi ve harem, peçe, fes gibi alışkanlıkları kaldırdı. O çok eşliliği yasakladı. O rüşvetçiliği ortadan kaldırdı, halk eğitimini düzeltti ve Türk dili için Roma alfabesini getirdi. O'nun yönetim şekli bankaların ve yeni endüstrilerin gelişmesini teşvik etti. Modern siyasal dünyada Mustafa Kemal'e milletine önderliğinde altı ilke rehber oldu: Milliyetçilik, laiklik, halkçılık, devletçilik, cumhuriyetçilik ve inkılapçılık. Demiryolları, gemiler, bankalar ve üretimi yapılan tütün, kibrit, tuz, alkol ve şeker gibi diğer endüstrilerin millileştirilmesi O'nun ilkelerinin başarısıdır. Yenilikler, Büyük Millet Meclisi' nin milletin temsilcisi olduğunu ve yasama ve yürütme ile ilgili yeniliklerde halkın isteğini dile getirdiğini belirterek haklı çıkardı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS KAZIM HAKAN KAYIKÇI Supervisor: Asc.Doc. İ.Ethem ATNUR 2002- Page: 177 Jury: Asc.Doc. İ.Ethem ATNUR Doc.Dr. Selami KTLIÇ Asc.Doc. Yavuz ÖZDEMİR Turkish people had lived very large geography before they began to live in Anatolia. Until the Ottoman empire took place in the history of the world, the progression had gone on by enlarging. Although Turkish people have worked hard a" its history, they could never modernized enough progress to catch technology and science. At first Atatürk began reforming new Turkish Republic. Amazing reforms in the Turkish political, social, economic and religious life took place under his forceful leadership. He gave Turkish women their freedom and abolished such customs as the harem, the veil and the fez. He outlawed polygamy. He eliminated corruption, improved public education and intruduced the Roman alphabet for the Turkish language. His government encouraged the development of banks and new industries. Six principles guided Atatürk in leading his people into modern political world: Nationalism, secularism, populism, statism, republicanism and revolutionism. The nationalization of railroads, ships, banks and other industries such as the manufacture of tobacco, matches, salt, alcohol and sugar was accomplishment of his princip les. Reforms were justified by stating that the Grand National Assembly was the agent of the people and expressed the popular will in legislative and executive reforms.