Farabi'de dil-mantık ilişkisi
The Relationship between language and logic in-al-Farabi
  1. Tez No: 110081
  2. Yazar: HASAN AYIK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ABDULKUDDUS BİNGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 249
Özet
Ill ÖZET DOKTORA TEZİ FÂRÂBÎ'DE DİL-MANTIK İLİŞKİSİ Hasan AYIK Danışman : Prof. Dr. Abdulkuddüs BİNGÖL 2002 - SAYFA: 256 Jüri : Prof. Dr. Abdulkuddüs BİNGÖL Prof. Dr. Hasan ŞAHİN Prof. Dr. Mustafa YILDIRIM Yrd. Doç. Dr. Müslim AKDEMİR Yrd. Doç. Dr. Kutsi KAHVECİ Fârâbî'de Dil-Mantık İlişkisi isimli çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, Fârâbî'nin temsil ettiği mantığın dayandığı temel olan Aristoteles mantığını, onun öngördüğü düşünce formunu ve bunu formüle edebilecek dilsel yapıyı ele aldık. İkinci bölümde, önce klasik mantığın öngördüğü düşünce yapısı ile içinde konumlanacağı kültürün dili olan Arapça arasındaki problemler ortaya koymaya çalıştık. Daha sonra söz konusu problemleri, tercüme aşamasından başlayarak mantık terimlerinin oluşturulması ve rasyonel düşüncenin İslâm düşüncesi içerisinde konumlandırılması aşamasına kadar inceledik. Arapça'nın anlam alanının temel niteliklerini genel hatları ile ortaya koyarak, bu bağlamda-anlam sorunu ve bu anlamı üreten yöntem sorununu, klasik mantıkla Arapça arasında karşılaştırmalı olarak ele aldık. Buna bağlı olarak Arapça'nın temelini oluşturan mastar ve fiili, klasik mantığın temelini oluşturan tümel kavramla (orta terim) karşılaştırarak, bu konuları sözün anlama delaleti (delaletü'l-elfaz) çerçevesinde değerlendirdik. Üçüncü bölümde, Fârâbî'nin temsil ettiği mantığı Arapça'nın anlam alanı içerisinde konumlandırırken karşılaştığı problemlerle, Türkçe'nin anlam alanı içerisinde modern düşüncenin konumlandırılması esnasında yaşanan problemleri karşılaştırmalı olarak ele aldık ve bu problemler karşısında ortaya konulan çözümleri değerlendirdik.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Ph. D. THESIS THE RELATIONSHIP BETWEEN LANGUAGE AND LOGIC ÎN-AL-FARABÎ Hasan AYIK Supervisor : Prof. Dr. Abdulkuddüs BİNGÖL 2001 -PAGE: 256 Jury : Prof. Dr. Abdulkuddüs BİNGÖL : Prof. Dr. Hasan ŞAHİN : Prof. Dr. Mustafa YILDIRIM : Asst. Prof. Müslim AKDEMİR : Asst. Prof. Kutsi KAHVECİ Our study, namely The Relationship Between Language and Logic in-al- Farabî, has consisted of three chapters. In the First Chapter, we dealt with the place of classical logic which is represented by Fârâbî and originates from Aristotles logic is pointed out while explaining this logics thinking form and the needed linguistics structure for formulating it. In the Second Chapter, at first the problems between the thinking form suggested classical logics and arabic which is the language of the culture in which will be located in, are taken to hand. After them the problems are dealt with, by starting with the translation phase of them, the making-up of logics terms, and then the locating of rational-universal thinking in islamic thought are studied. Here the sense area is determined with its basics features and then the concept- sense problem and the methot problem which causes this' concept is taken to hand by examining it mutualee on the basis of classical logic and arabic. Also the universal concept which is the basic for classical logic is contrasted in terms of delaletü'1-elfaz, with infinitive and verb, this the basic of.Arabic are studied. In the Three Chapter, the problems which Fârâbî faced while puting his logic in to the meaning area of Arabic are canpared with the problems faced while putting modern thought in to the meaning area of Turkish and resulations for these problems are evaluated.