Dini inanç gelişimi açısından köy ve şehir çocuklarının karşılaştırılması üzerine bir araştırma
An Investication between the children who live in villages and in chities on the way of their religious belief development
  1. Tez No: 110091
  2. Yazar: AYDIN TUNCER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FARUK KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ DİNİ İNANÇ GELİŞİMİ AÇISINDAN KOY VE ŞEHİR ÇOCUKLARININ KARŞILAŞTIRILMASI ÜZERİNE BİR ÇALIŞMA Aydın Tuncer Danışman : Yrd. Doç.Dr. Faruk KARACA 2002- SAYFA : VIII + 150 Jüri : Yrd. Doç.Dr. Faruk KARACA Yrd. Doç.Dr. Abbas ÇELİK Yrd. Doç.Dr. H.İbrahim TANÇ Bu araştırma dini inanç yönünden köy ilköğretim okulu öğrencileri ile şehir ilköğretim okulu öğrencilerini karşılaştırmak amacıyla yapılmıştır. Bu amacı gerçekleştirmek için önce konunun teorik zemini hazırlanmış, daha sonra öğrencilerin dini gelişimlerini etkileyeceğini düşündüğümüz anket sorularıyla uygulamaya geçilmiştir. Araştırma yaşları 11 ile 15 arasında değişen şehir ve köy ilköğretim okulu öğrencilerine tesadüfi örneklem yoluyla uygulanmıştır. Elde edilen veriler, geçerlilik ve güvenirlik ilkelerine bağlı kalınarak, gerekli istatistiksel metotlarla değerlendirilmiştir. İstatistiksel işlemlerde SPSS paket programı bilgisayar ortamında kullanılmıştır. Ölçüt olarak, ki-kare testi, tek yönlü varyans analizi ve T testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda temel iman esaslarına inanç bakımından öğrencilerin genelde iyi seviyelerde olduğu görülmüştür. Ancak, dini duygu, düşünce, kavramlar ile dini pratikleri yerine getirme açısından; köy ilköğretim okulu öğrencilerinin daha duyarlı olduğu tespit edilmiştir. Soyut düşünce yeteneği gerektiren ahiret inancı şehir ilköğretim okulu öğrencilerinde daha üst seviyede iken; teslimiyet gerektiren kader inancının da köy ilköğretim okulu öğrencilerinde daha üst seviyede olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT MASTERS THESIS AN IN VESTICATION BETWEEN THE CHILDREN WHO LIVE IN VILLAGES AND IN CITIES ON THE WAY OF TEHIR RELIGIOUS BELIEF DEVELOPMENT Aydın TUNCER Supervisor Assistant Proffessör Faruk KARACA 2002 - PAGE : VIII + 150 Jury: Assistant Proffessör Faruk KARACA Assistant Proffessör Abbas ÇELİK Assistant Proffessör Halil İbrahim TANÇ This study was done for the aim is to compare with the students in villages and the students in cities for their religious belief aspects. Firstly the subject's. Firstly the subject's theoretical based was prepared and then a questionaric was asked the students who could be effected their religious developments we thought. The different students at the age of 1 1 and 1 5 who are the students in villages or in cities were carried out by giving a questionarie. The results which we had were accepted with the methods of necessary statistics. İn the statistic prosedure, SPSS packet programme was used on computer. As a criterion, Chis quare test, One Way Analysis of variance and T - test were used in the study. In the end of the study, the students, were good at the stipulation of islamic belief. But the students in villages were more sensitive than the students in cities for their religious feelings, ideas, concepts and religious practice. It was seen while the next world belief which needs abstract thought aptitude is higher for the students in cities, fate belief which needs submission is higher for the students in villages.