Küçük ve orta ölçekli işletmelerin karşılaştıkları pazarlama problemleri ve çözüm önerileri, Erzurum Organize Sanayi Bölgesi'ndeki küçük ve orta ölçekli işletmeler üzerinde bir uygulama
The Marketing problems of SME's and solutions offered to them an empirical study in the firms located on Erzurum industrial parks
- Tez No: 110090
- Danışmanlar: DOÇ.DR. OSMAN DEMİRDÖĞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ KÜÇÜK VE ORTA ÖLÇEKLİ İŞLETMELERİN KARŞILAŞTIKLARI PAZARLAMA PROBLEMLERİ VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ ERZURUM ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİNDEKİ KÜÇÜK VE ORTA ÖLÇEKLİ İŞLETMELER ÜZERİNDE BİR UYGULAMA Emre HANCIĞAZ Danışman: Doç.Dr. Osman DEMİRDÖĞEN 2002-Sayfa: 91 Jüri : Prof.Dr. Aysel ERCİŞ Jüri : Doç.Dr. Osman DEMİRDÖĞEN Jüri : Yrd.Doç.Dr. Kerem KARABULUT Sanayi devriminden bu yana küresel düzeyde ülkelerin ekonomik kalkınmalarında küçük ve orta ölçekli işletmeler gittikçe artan bir öneme sahip olmuşlardır. Gerek Türkiye'de, gerekse diğer ülkelerde halen küçük ve orta ölçekli işletmeler üretimde, istihdamda, pazarlamada ve diğer ticari faaliyetlerde öteki işletmelerden çok daha büyük bir paya sahiptirler. Ülkelerin ekonomik açıdan kalkınmalarında böylesi büyük bir öneme sahip olan KOBİ'ler, ulusal ve uluslararası rekabetin çok yoğun olduğu günümüzde pek çok sorunla karşı karşıyadırlar. özellikle gelişen bir ülke olan Türkiye'de faaliyet gösteren KOBİ'ler, üretim, finansman, tutundurma, dağıtım, pazar analizi ve takibi, personel, genel ekonomik ve sosyal koşullar açısından çok sayıda sorunla karşılaşmaktadırlar. ihracata yönelen KOBİ'lerimiz globalleşmenin hüküm sürdüğü günümüzde çok daha hayati problemlerle mücadele etmek zorunda kalmaktadırlar. KOBİ'lerin sorunlarının çözülmesi yalnızca bu işletmeleri güçlendirip rekabet avantajı sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda milli kalkınmanın da önünü açacaktır. Bu çalışmada önce genel olarak KOBİ'lerin tarihsel gelişimleri incelenmiş, farklı ülkeler ve kurumlar açısından tanımları yapılmış ve karşılaştıkları genel problemler hakkında bilgi verilmiştir. Daha sonra Erzurum Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren KOBİ'lerin problemleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS THE MARKETING PROBLEMS OF SME's AND SOLUTIONS OFFERED TO THEM AN EMPHUCAL STUDY IN THE FTRMS LOCATED ON ERZURUM INDUSTRIAL PARKS Emre HANCI?AZ Supervisor: Assoc.Prof.Dr. Osman DEMİRDÖ?EN 2002-Page: 91 Jury : Prof.Dr.Aysel ERCİŞ Jury : Assoc.Prof.Dr. Osman DEMİRDÖ?EN Jury : Asist.Prof.Dr.Kerem KARABULUT Small and medium sized firm's have become increasingly important in the economic development of countries since the Industrial Revolution. Small and medium sized firm's (SME's) have still a greater part both in Turkey and other countries in respect of employment, production, marketing and in other fields of business. The SME's in Turkey with such a great role in the economic development in any country, have confronted with various problems in a time when national and international competition are so intense.In a developing country like Turkey, they have been trying to solve such problems as production, finance, distribution and marketing of goods, employment and maintenance and follow up of their present economic and social conditions. The SME's in Turkey, having given the first priorty to export, have to fight with problems of vital importance in a world of globalization. If these efforts were assisted and supported in their struggle against such problems they would be both more competitive and play a more active role in the economic development of our country. This study aimed at presenting a historical background of SME's and giving several definitions and descriptions of them from different theoretical and institutional points of view. The first chapter is followed by a list of the problems that SME's are faced with in Turkey in general and of specific problems of those in Erzurum Organized Industrial Zone in particular. In the last chapter, we concluded that the SME's in Erzurum area are affected and influenced by economic and social conjuncture prevailing in the country, the regional conditions, the governmental policies and finally by several factors originated from these firm's themselves. They appeared to be most affected by the unfavourable economic conditions of the country and thus they try to retain their present situation, let alone improving themselves and making economic progress, which, in a sense, is a kind of struggle for survival.