Marsha Norman'ın Getting Out adlı oyununda feminist izlekler
Feministic themes in Marsha Norman's Getting Out
  1. Tez No: 110092
  2. Yazar: YELİZ TİLBE
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET BEŞE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZÎ MARSHA NORMAN'IN GETTING OUT ADLI OYUNUNDA FEMİNST İZLERLER Yeliz TİLBE Danışman : Yrd. Doç. Dr. Ahmet BEŞE 2002 - SAYFA : 80 Jüri : Yrd. Doç. Dr. Ahmet BEŞE Doç. Dr. Kamil AYDIN Yrd. Doç. Dr. Gencay GENÇ Bu çalışmamızda. 1960'lı yıllarda tam anlamıyla örgütlü bir hareket olarak ortaya çıkan feminist akımı genel hatlarıyla belirleyip, feminist öğretinin Amerikan tiyatrosuna yansımasını Amerikalı kadın yazarlardan Marsha Norman'ın Getting Out adlı oyunundan örnekler vererek incelemeye çalıştık. Tezimiz giriş, sonuç bölümleri ve iki ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde kadınların toplumsal durumunu tarihsel bir bakış açısı ile ele alıp. feminist hareketin doğmasına etki eden nedenleri ve bu akımın toplumsal ve yazınsal boyutlarını irdelemeyi hedefledik. Tarihsel süreç içerisinde kadının toplumsal konumunu ve bunun yazma özellikle de tiyatro yapıtlarına yansımasını sunarak, ikinci bölümde incelemeye çalıştığımız oyunu kuramsal ve tarihsel bir arka plana dayandırmayı amaçladık. Çalışmamızın ikinci bölümü iki alt başlıktan oluşmaktadır. Birinci başlık altında, feminist bir oyun yazarı olarak Marsha Norman 'ın yazınsal kimliğini belirlemeye çalıştık. İkinci alt başlıkta ise. feminist öğreti ve Norman' ın feminist görüşleri çerçevesinde Getting Out adlı oyunu incelemeyi amaçladık.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT M.A.THFSIS FEMINISTIC THEMES IN MARSHA NORMAN'S GETTING OUT Yeliz TİLBE Supervisor : Asst. Prof. Ahmet BEŞE 2002 - PAGF.S : 80 Jury : Asst. Prof. Ahmet BEŞE Assoc. Prof. Kamil AYDIN Asst. Prof. Gencay GENÇ This stud\' is intended to introduce the highlights of the feminist movement which has appeared as a totally organized movement in the 1960s and. to analyze the feminist doctrine as reflected in a play entitled Getting Out. written by one of the American women playwrights. Marsha Norman. Our thesis consists of an introduction, two main chapters and a conclusion, in the first chapter, we aimed to display women's social position in historical context and also, to point out the effects on the emergence of the feminist movement and the social and literary dimensions of the movement. Our purpose in presenting women's social position and its reflections to literature, specifically to dramatic texts, is to analyze the play on the basis of a theoretical and historical background in the second section. The second chapter of this study is composed of two sections. In the first section, we tried to identify Marsha Norman as a feminist playwright and in the second section we aimed to analyze Getting Out with regard to the feminist doctrine and Norman's feminist views.