Resmi ve özel okullardaki okul yöneticileri ve beden eğitimi öğretmenlerinin liderlik davranışı yönünden karşılaştırılması
A Comparison of school managers and physical training teachers in terms of leadership in state schools and private schools
- Tez No: 110108
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL ÖREN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 272
Özet
II ÖZET DOKTORA TEZİ RESMİ VE ÖZEL OKULLARDAKİ OKUL YÖNETİCİLERİ VE BEDEN EĞİTİMİ ÖĞRETMENLERİNİN LİDERLİK DAVRANIŞI YÖNÜNDEN KARŞILAŞTIRILMASI Süleyman CAN Danışman : Prof. Dr. Nihal ÖREN 2002-SAYFA :256 Jüri : ProfcDr. Nihal ÖREN Yard.Doç.Dr.Şükrfl ADA Doç.Dr.Mehmet BAŞTÜRK Prof.Dr.M. Akif ZİYAGİL Prof.Dr.Muhittin AŞKIN Bu araştırmanın amacı, eğitim-öğretim sistemimizdeki yeri ve önemi nedeniyle, liderlik boyutlarından“Yapıyı Kurma”ve“Anlayış Gösterme”boyutlarının resmi ve özel okullardaki okul yöneticileri ve Beden Eğitimi Öğretmenlerinin görüşlerine göre gösterilme sıklığını belirlemektir. Araştırma, Antalya ili ve ilçelerindeki 116'sı resmi, 29'u özel olmak üzere 145 okul, 617 yönetici ve Beden Eğitimi Öğretmenlerinden elde edilen verilerden oluşmuştur. Ankette beşli derecelendirme ölçeği kullanılmıştır. Yöneticilere uygulanan anketlerin 339'u resmi, 56'sı özel olup toplam sayısı 395'dir. Beden Eğitimi Öğretmenlerine uygulanan anketlerin 181 M resmi, 41 'i özel olmak üzere toplam sayısı 222'dir. Genel toplamda ise 617 anket değerlendirmeye alınmıştır. Veriler, Liderlik Davranışlarını Belirleme Anketi (LBDQ)' nin“Yapıyı Kurma”ve“Anlayış Gösterme”boyutunda yer alan 30 maddelik liderlik davranışından oluşan anket ile elde edilmiştir. Toplanan veriler frekans, yüzde ve X '1ar alınarak çözümlenmiştir. Resmi ve özel okul yöneticileri ile Beden Eğitimi Öğretmenlerinin görüşleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olup olmadığı“t”testiyle 0.05 önem düzeyinde sulanmıştır. Yapılan analizler sonucunda; Liderlik davranışlarından“Yapıyı Kurma”boyutunda resmi okul yöneticileri ile özel okul yöneticilerinin görüşleri arasında bazı maddelerde anlamlı fark bulunmuş; bazı maddelerde anlamlı fark bulunmamıştır. Resmi okullardaki Beden Eğitimi Öğretmenleri ile özel okullardaki Beden Eğitimi Öğretmenlerinin görüşleri arasında bazı maddelerde anlamlı fark bulunmuş; bazı maddelerde anlamlı fark bulunmamıştır. Liderlik davranışlarından“Anlayış Gösterme”boyutunda resmi okul yöneticileri ile özel okul yöneticilerinin görüşleri arasında bazı maddelerde anlamlı fark bulunmuş, diğer maddelerde anlamlı fark bulunmamıştır. Resmi okul Beden Eğitimi Öğretmenleri ile özel okul Beden Eğitimi Öğretmenlerinin görüşleri arasında bazı maddelerde anlamlı fark bulunmuş; bazı maddelerde anlamlı fark bulunmamıştır. Dolayısıyla yöneticiler ve Beden Eğitimi Öğretmenleri okullarında birer lider olmalı ve gerçek manada liderlik davranışı sergileyebilmelidirler. Ayrıca,“Yapıyı Kurma ve Anlayış Gösterme”boyutlarını oluşturabilmek için okul yöneticileri; öğretmenler, Beden Eğitimi Öğretmenleri ise öğrenciler ile iyi bir uyum, işbirliği ve iletişim ağı kurmalı, çağdaş bir eğitim-öğretim ortamı yaratmalıdırlar.
Özet (Çeviri)
III ABSTRACT Ph.D.THESİS A COMPARISON OF SCHOOL MANAGERS AND PHYSICAL TRAINING TEACHERS IN TERMS OF LEADERSHIP IN STATE SCHOOLS AND PRIVATE SCHOOLS Süleyman CAN Advisor : Prof. Dr. Nihal ÖREN 2002-PAGE :256 Jury : ProfcDr. Nihal ÖREN Assist.Prof.Dr.Şükrü ADA Assoc.Prof.Dr.Mehmet BAŞTÜRK Prof.Dr.M. Akif ZİYAGİL Prof.Dr.Muhittin AŞKIN This study was conducted to determine the display frequency of the“initiation of structure”and“consideration”dimensions of leadership in view of the managers and physical training teachers in both private and state schools. The research was based on data obtained from 617 teachers and managers of 145 schools, 116 state and 29 private. Five-point rating scale was used in questionnaire. In total 617 questionnaire was evaluated; 395 managers from 339 state and 56 private schools; and 222 physical training teachers from 181 state and 41 private schools. The data collection tool was a questionnaire, which was consisted of questions in“initiation of structure”and“consideration”dimensions of leadership in“Leadership Behaviour Description Questionnaire”. The data was evaluated by calculating frequency, percentage and means. The difference of views among managers and physical training teachers both in state and private schools were investigated using“t”test within 0.05 significance limits. According to the results, a significant difference was found between the views of state school managers and private school managers on some questions whereas some were insignificant. A significant difference was found between the views of state and private school physical training teachers on some questions in“initiation of structure”dimension but insignificant difference was on some. A significant difference on some questions in“consideration dimension”between views of state and private school managers while differences on some questions were insignificant. The views of physical training teachers on some questions“ from state and private schools were significantly different while on some questions were insignificant. Thus, managers and physical training teachers should be a leader in their schools and display leadership behaviour. Moreover, school managers should establish a good relation ship and cooperation with physical training teacher and students and create a modern teaching - leorning envinonment in order to display the ”initiation of structure“ and ”consideration" aspects.