Ali Şir Nevai'nin Mecalisü'n-Nefayis adlı tezkiresindeki Türk edip ve şairler
Turkish writers and poets who are mentioned in the biographical memoir of Ali Shir Navai named Majalisu'n-Nafayis
- Tez No: 110109
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HASAN ÇİFTÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ALİ ŞİR NEVAİ'NİN MECALİSU'N-NEFAYİS ADLI TEZKİRESİNDEKİ TÜRK EDİP VE ŞAİRLER Uğur KÖROĞLU Danışman: Doç. Dr. Hasan ÇİFTÇİ 2002-SAYFA: VUI-72 Jüri: Doç. Dr. Hasan ÇİFTÇİ Doç. Dr. Turgut KARABEY Doç. Dr. Nimet YILDIRIM Bu çalışmada, Fars ve Türk edebiyatlarında önemli bir yere sahip olan, şair, edip ve devlet adamı Ali Şîr Nevâî`nin hayatı, eserleri ve özellikle Mecâlisü'n-nefâyis adlı tezkiresi ele alınmış, eserde yer alan Türkçe ve Farsça eser vermiş Türk şair ve ediplerin hayatları ile eserleri incelenmiştir. Ayrıca o dönemden günümüze kadar ilgili konuda kaleme alınan eserlerden de faydalanılarak şair biyografileri genişletilip ayrıntılar verilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS TURKISH WRITERS AND POETS WHO ARE MENTIONED IN THE BIOGRAPHICAL MEMOIR OF ALI SHIR NAVAI NAMED MAJALISUN-NAFAYIS Uğur KÖRO?LU Supervisor: Assoc. Prof.Dr. Hasan ÇİFTÇİ 2002-PAGE: VIII+72 Jury: Assoc. Prof. Dr. Hasan ÇİFTÇİ Assoc. Prof. Dr. Turgut KARABEY Assoc. Prof. Dr. Nimet YILDIRIM The life and works of poet, writer and politician Ali Shir Navai, who invades a very important place in Turkish and Persian literature, has been intensively investigated, particularly on his famous work Majalisu'n-nafayis, and lives and works of Turkish poets and writers who are mentioned in this work have been reviewed, in this very work. In addition, utilizing works which are concerned about the subject, biographies of poets have been extended and some more details were provided.