Salnamelere göre Yemen tarihi
The History of Yemen according to annuals
- Tez No: 110116
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İBRAHİM AYKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ SALNAMELERE GÖRE YEMEN TARİHİ Murathan KEHA Danışman : Yrd. Doç. Dr. İbrahim AYKUN 2002, SAYFA: 119 Jüri : Yrd. Doç. Dr. İbrahim AYKUN Yrd. Doç. Dr. İskender YILMAZ Yrd. Doç. Dr. Selahattin TOZLU Yavuz Sultan Selim zamanında Osmanlı topraklarına katılan Yemen, Osmanlı Devleti'ne karşı çıkan isyanlarla sık sık anılır olmuştur. Bu isyanlar sırasında Yemen' in kızgın çölleri ve yalçın dağları yüzbinlerce Anadolu evladına mezar olmuştur. Anadolu insanının kalbinde acı ve üzüntüyle anılan, 1869'da Süveyş Kanalının açılmasıyla da oldukça önem kazanan Yemen' in sosyal ve ekonomik durumu salnamelere göre ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çalışmada Yemen'in o zamanki coğrafi konumu, tarihi ve stratejik önemine temastan sonra, salnamelere göre Osmanlı hakimiyetinin başlangıcından 1895 yılına kadar valiler ve Osmanlı hakimiyeti hakkında bilgi verilmiştir. Yemen' deki sancak ve kazalar tek tek ele alınarak sosyal, kültürel ve ekonomik durumları incelenmiş, halkın örf, adet, gelenek ve göreneklerine de temas edilmiştir. Çalışmada, ekte verilen“Varidat-Mesarifat Cetvelleri”nin çalışmaya orijinallik kazandırmasının yanında, Osmanlı Devleti'nin Yemen'i sömürge olarak kullanıp-kullanmadığının da ortaya konulması bakımından önemlidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS THE HISTORY OF YEMEN ACCORDING TO ANNUALS Murathan KEHA Supervisor : Assist. Prof. İbrahim AYKUN 2002, PAGE: 119 Jury: Assist. Prof. İbrahim AYKUN Assist. Prof. İskender YILMAZ Assist. Prof. Selahattin TOZLU Yemen, belonged to the Ottoman Land in the period of Yavuz Sultan Selim, is known because the rebellions against Ottoman Empire. During those rebellions, hot deserts and high mountains had been grave, for the hundreds of Anatolian Sons. In this study, it is tried to determine the economical and social situation of Yemen where had a great importance because of opening Suveys Canal in 1869. In the study, after mentioning the geographical situation, history, and strategical importance of Yemen in that age, the information on the Ottoman domination and governors from the beginning of Ottoman Sovereignity to 1 895 according to the annuals. By investigating social and cultural situations in the level of provinces and towns convention, custom, routine and common usage were mentioned. The research is significant because of the originality of“income and expence schedule”given in the appendix, and determination if the Ottoman State used Yemen as a colony or not.