Meclis-i Vükela mazbataları (8 Ekim 1919-29 Nisan 1920)
Meclis-i Vükela's offical reports (from 8 October 1919 to 29 April 1920)
  1. Tez No: 110117
  2. Yazar: İSMAİL CAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM ETHEM ATNUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ MECLİS-İ VÜKELÂ MAZBATALARI (8 Ekim 1919-29 Nisan 1920) İsmail CAN 2002- Sayfa: Danışman: Yrd.Doç.Dr.İbrahim Ethem ATNUR Türkler' de meclis geleneğinin geçmişine baktığımızda karşımıza Orta Asya Türk Devletlerindeki Kurultay ve Toy Meclisleri çıkar. Devletin en önemli kararlarının alındığı bu danışma organları hakandan sonra yürütme ve yasamada etkin olan yönetim organları idiler. Türkler İslamiyet'i kabullerinden sonra kurdukları devletlerde de danışma kurullarına sahip olmuşlardır. Araplar'dan“Divan”geleneğini alarak, özellikle Abbasilerden alınan divan geleneği Selçuklular ve Anadolu Selçukluları zamanında sürdürülmüştür. Osmanlı Devleti bu müesseseyi Orhan Bey zamanından II.Mahmut dönemine kadar danışma kurulu veya meclis olarak kullanmışlardır. Osmanlı Devleti'nde II.Mahmut zamanına kadar devlet işlerinin yürütüldüğü kurula Divan-ı Hümayun denilirdi. Divan-ı Hümayun'un zamanla önemini kaybetmesi sonucu nezaretlerin teşkil edilmesi ile modern anlamda bir hükümet şekline doğru bir adım atılmış oldu. Bu dönemden sonra Meclis-i Vükela adında bir Bakanlar Kurulu oluşturulmuştur. Meclis-i Vükela'nın aldığı kararlar, Meclis-i Vükela Mazbataları adı verilen kayıt defterinde saklanmışlardır. Mazbatalarda bir takım maden hisselerinin bir kişiden bir kişiye devri gibi mal-mülk konuları, bir takım kişilerin emekliliğinin ertelenmesi, idareyle ilgili meseleler, dış ilişkilerle ilgili meseleler, basınla ilgili meseleler, askerimeseleler, İstanbul'la ilgili meseleler ve muhacirlerin yerlerine yerleştirilmeleri ile ilgili dahili konular dikkatimizi çekmektedir. Osmanlı Devleti'nin bu dönemde içinde bulunduğu sosyal, iktisadi ve askeri durumuna da yansıyan idari durumu; dönemin bakanlar kurulunun aldığı kararlan olan bu mazbatalardan edinilen izlenimlerde dikkatimizi çekmektedir. Ayrıca Osmanlı Devleti'nin son zamanlardaki hükümetlerinin Mustafa Kemal Paşa'nın Anadolu'da başlattığı milli mücadeleye olan bakışını Meclis-i Vükela Heyeti'nin aldığı kararlara dayanarak öğrenme imkanımız vardır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT MASTER THESIS MECLİS-İ VÜKELÂ'S OFFICIAL REPORTS (From 8 October 1919 to 29 April 1920) Ismail CAN 2002, Page : Jury: Yrd.Doç.Dr.İbrahim Ethem ATNUR When we consider the part of assembly tradition in Turks, we see wedding assembly and Council in Middle Asia Turk States. This information units in which the most important decisions were taken were admisration. Orgnas which were effective in legislation and execution after Khan. After Turks had accepted Islam, they had imformation councils in the States they established. By taking Divan tradition from Arabs, particularly the ona taken from Abbasid was maintained in the time of Seljuks and Anatolian Seljuks. Ottoman Empire used this organisation as an information council from the reign of orkan to Mahmut The Second. In ottoman State, the council in wihcih state affairs were carried out, was called as Imperial chancery of State. In the result of the loss of its importance of Imprerial Chancery of state as the time passes, with the framing of ministeries, the first attempt was realized in the direction of a government type in modern sense. After this period, a cabinet named“Meclis-i Vükelâ”was formed. The decisions taken by“Meclis-i Vükelâ”were hidden in a record notebook named“Mazbata of Meclis-i Vükelâ”In official reports (mazbatas), we notice some malters such as the transfer of some mine shares from some one other, concellation of some retirement process belonging toVII some people, about the administration, about froeign affairs, about the press, military mathers, about Istanbul, about the settlement of Emigrant. We noticed the observations obtained from these official records (mazbatas) which were the decision taken by Cabinet, and administration situation reflecting social, oconomic and military stuation of this region. In addition, we can notice Mustafa Kemal' s point of view about National Struggle and some views of the governments about this, in the decisions of Meclis-i Vükela.