Ana sanayi-yan sanayi ilişkileri ve ürün kalitesine etkileri
The Effects of buyer-supplier relationship on products quality
  1. Tez No: 110118
  2. Yazar: TUNA HARURLUOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. OSMAN DEMİRDÖĞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ANA SANAYİ - YAN SANAYİ İLİŞKİLERİ VE ÜRÜN KALİTESİNE ETKİLERİ Tuna HARURLUOĞLU Danışman: Doç.Dr.Osman DEMİRDÖĞEN 2002-Sayfa: 106 Jüri : Prof.Dr.Uğur GÜLLÜLÜ Jüri : Doç.Dr.Osman DEMİRDÖĞEN Jüri : Yrd.Doç.Dr.Mustafa ERSUNGUR Gelişmekte olan veya gelişmiş ülkelerde ekonominin gelişmişlik düzeyine ve globalleşme hızına da bağlı olarak büyük değişimler gösteren ana firmalar ile yan sanayiler doğal olarak işbirliği ilişkilerine de bu değişimleri aksettirir. Birbirlerinin var oluş nedeni olan ana sanayi ile yan sanayi arasında mevcut olan ilişki, ulusal ve uluslar arası rekabetin yoğunluğuna bağlı olarak geçmişten günümüze kadar büyük değişimler göstermiş ve bu değişim hala büyük bir hızla devam etmektedir. Bu yüzden her iki tarafında karşılıklı olarak gerçekleştirdikleri iş birliği hukuki anlaşmalarla sağlanmaya çalışılmaktadır. Bu çalışmamızın amacı, geçmişten günümüze kadar süregelmiş olan ana sanayi - yan sanayi ilişkilerinin doğuşu, gelişimi ve günümüzdeki durumunu tespit etmektir. Ayrıca alt sözleşmelerde yer alan rekabet edebilme ve pazarda tutunabilme kriterlerinin ürün kalitesine ne ölçüde etki ettiği bu amacın içerisinde yer almaktadır. Bu amaçla özellikle ana firmalardan elde edilen alt sözleşmeler incelenmiştir. Ana sanayi-yan sanayi arasındaki alt sözleşmelerde fiyatın diğer faktörlere göre daha önemli olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS THE EFFECTS OF BUYER - SUPPLIER RELATIONSHIP ON PRODUCTS QUALITY Tuna HARURLUO?LU Supervisor : Associate Professor Dr. Osman DEMİRDÖ?EN 2002-Paget 106 Jury : Professor Dr.Uğur GÜLLÜLÜ Jury : Associate Professor Dr. Osman DEMİRDÖ?EN Jury i Asistant Professor Mustafa ERSUNGUR According to the development level of developed or under developed countries and globalisation rates reflects naturally buyer-supplier relationship. Because of they are the reason of existence of each other, buyer-supplier relationship have showed dramatical changes with national and international competition. Therefore, both sides make legal arrangement between each other to realize their relationship continually. The purpose of this study is to determine the nature of buyer-supplier relationship, progresses of it, from past to now. Also, this study aims at evaluating the effects of competition ability and market winning criteria agreed in subcontracting. Therefore, subcontracts are studied in detail. It is found out that price is one of the main factors regarding quality, technical aspect, etc., in subcontracting terms between buyers and suppliers.