Odontojen kistlerde hümoral immünite
Humoral immunity odontogen cysts
- Tez No: 11013
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NUR DEMİRTOLA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Her patolojik olayda immün reaksiyonların rollerinin ortaya konması oral kavitedeki bütün patolojik olaylar için de immün değerlendirmelerin ya pılmasına yol açmaktadır. Biz de bu çalışmamızda odontojen kist içeren has taların kist sıvılarında ve serumlarında immunoglobulin düzeyleri ve ne gibi değişiklikler gösterdiğini araştırdık. Çalışma materyalimizi odontojen kist içeren hasta grubunu oluşturan 6 kadın, 14 erkek ile kontrol grubunu oluşturan sağlıklı 9 kadın, 11 erkek vaka teşkil etmektedir. Odontojen kist sıvısı ve serum immünoglobul inlerinin kantitatif tayi ni“Single Radial îmmünodiffüzyon”tekniği ile yapılmıştır. Sonuçların ista tistiksel değerlendirilmesinde Tek Yönlü Varyans analizi ve Duncan testi uy gulanmıştır. Odontojen kist sıvısı immunoglobulin değerleri incelenmesinde IgG ve IgA tüm vakalarda bulunurken IgM ancak 11 vakada tesbit edilebilmiştir. IgG değerlerine göre, hasta grubu kist sıvısı IgG değerleri ile hasta grubu serum IgG değerleri arasında anlamlı farklılık saptanmıştır (p < 0.01). IgA değerlerine göre, hasta grubu kist sıvısı IgA değerleri ile hasta grubu serum IgA değerleri ve kontrol grubu serum IgA değerleri arasında anlam lı farklılık saptanmıştır (p < 0.05). IgM değerlerine göre, hasta grubu kist sıvısı ve serum IgM değerleri ile kontrol grubu serum IgM değerleri arasında anlamlı farklılık görülmemiş tir (p > 0.05).
Özet (Çeviri)
SUMMARY HUMORAL IMMUNITY IN ODONTOGEN CYSTS The presence of the role of the immune reactions in every pathological process leads to the evaluation of these immunal responces in the pathological processes of the oral cavity. We have tried to determine the immunoglobulin levels and its variances in the cyst fluids and serums of the patients with odontogen cysts. As a research group we have chosen 6 female and 14 male patients with odontogen cysts, and as a control group 9 healthy female and 11 male cases.“Single Radial Immunodiffusion”technique has been used in the quantitatu determination of cyst fluid and serum immunoglobulins. Duncan test and single- way variance analysis are used in the statistical evaluation of the results. While IgG and IgA is found to be present in every case, IgM is found to be present in only 11 cases during the examination of the odontogen cyst fluid immunoglobulin values. According to IgG values, a significant difference is found (p < 0.01) between the IgG values, of the patients cyst fluid and of the patients' serum IgG values. According to IgA values there are also significant differences (p < 0.05), between the IgA levels of the patients' cyst fluid and of the patients' serum IgA levels and serum IgA levels of the control group. According to IgM values no significant difference is found in the IgM levels of the patients' cyst fluid and of the patients' serum IgM levels and IgM levels of the control group (p > 0.05).