A Study on the language of newspapers
Gazete dili üzerine bir çalışma
- Tez No: 110144
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELMA ERYILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Journalism, English Language and Literature
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET GAZETE DİLİ ÜZERİNE BİR ÇALIŞMA YÜKSEK LİSANS TEZİ Volkan KILIÇ Danışman: Yrd. Doç. Dr. Selma ELYILDIRIM 2002 -SAYFA: 111 Bu çalışmada, İngilizce gazetelerde kullanılan dilin yapısı, dilbilimsel özellikleri ve bu gazetelere özgü bir takım ifadeler incelenmektedir. Bu dilsel özellikler incelenirken farklı metin analiz ve söylem çözümlemesi yöntemlerinden yararlanılmıştır. Gazetelerde verilen haber raporları ve makaleler, Van Dijk (1988), Reah (1998), Bell (1988), Allan (1999) ve Haliday (1985) tarafından geliştirilen analiz yöntemleriyle incelenmektedir. Ayrıca, gazetelerin özellikleri, gazete yazarlarının dili nasıl etkili ve çarpıcı bir şekilde kullandıkları belirtilmektedir. Bu çalışmanın sonucunda gazetelerin kendine özgü dili, yapısı ve bir takım ifade şekilleri olduğu gözlenmiştir. Bir haberi etkili bir yolla sunarken, yapılan kelime ve yapı seçimi yazarın ideolojik ve politik yönünü yansıtmaktadır. Bir haberi yazarken kullanılan dil okuyucuyu etkilemede büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A STUDY ON THE LANGUAGE OF NEWSPAPERS MASTER THESIS Volkan KILIÇ Supervisor: Assist. Prof. Dr. Selma ELYILDIRIM 2002-PAGES:lll In this study, the language of newspapers, the linguistic devices and some of the journalistic expressions used in newspapers are investigated. While examining these linguistic features, the methods and frameworks of text and discourse analysis developed by Van Dijk (1988), Reah (1998), Bell (1988), Allan (1999) and Haliday (1985) are applied to newspaper texts. Striking features of newspaper texts are presented in the terms of language. Apart from the text and discourse analysis, the features of newspapers and how the news writers make use of language to attract the readers are discussed in this study. In view of the results, it has been observed that newspapers have their own style, language and expressions. In the presentation of news reports, the choice of lexical and syntactic items reflects the ideology and the political side of the journalists or reporters. In short, teachers of English may as well pay special attention to the language used in news reports and exploit them as language teaching materials.