Irak basınında yer alan savaş haberlerine yönelik bir inceleme: İsrail-Gazze Savaşının al-Sabah ve al-Zaman gazeteleri çerçevesindeele alınması
A study on war news in the Iraqi press: The discussion of theIsrael-Gaza War within the framework of al-Sabah and al-Zaman newspapers
  1. Tez No: 1010068
  2. Yazar: MUDHAFAR MOATASEM M. TAHER AL ABBAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzde hem geleneksel hem de yeni kitle iletişim araçlarında, haber başlıkları ve metinlerinde kullanılan dil büyük bir önem taşımaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, Irak'ta yayımlanan Al Sabah ve Al Zaman gazetelerinin Filistin-İsrail savaşını nasıl ele aldığını ortaya koymaktır. Araştırmada nicel yöntemlerden içerik analizi ile birlikte derinlemesine inceleme yöntemi kullanılmıştır. Bu kapsamda, her iki gazetede Filistinİsrail savaşına ilişkin yayımlanan haberler detaylı biçimde incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, Al Sabah ve Al Zaman gazetelerinin söz konusu savaşa geniş yer ayırdığını ve bunu önemli bir gündem konusu olarak ele aldığını göstermektedir. Her iki gazetenin de haber dilinde İsrail'i“işgalci”, Filistinli grupları ise“direnişçi”olarak nitelendiren, Filistin yanlısı bir söylem benimsediği görülmüştür. Bunun yanı sıra, haberlerde görsellerin yoğun şekilde kullanılmasıyla okuyucular üzerinde duygusal bir etki oluşturulmaya çalışıldığı dikkat çekmektedir. Bu durum, savaş haberlerinin yalnızca bilgi aktarma amacı taşımadığını, aynı zamanda okuyucunun algısını yönlendirebilecek bir anlatım tarzıyla sunulduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's world, the language used in headlines and articles is of great importance in both traditional and new mass media. The main objective of this study is to reveal how the Iraqi newspapers Al Sabah and Al Zaman covered the Palestinian-Israeli conflict. The research employed quantitative methods, specifically content analysis and in-depth analysis. In this context, news articles published in both newspapers regarding the Palestinian-Israeli conflict were examined in detail. The results show that both Al Sabah and Al Zaman newspapers devoted considerable space to the conflict and treated it as a significant agenda item. Both newspapers adopted a pro-Palestinian discourse in their news reporting, characterizing Israel as the“occupier”and Palestinian groups as“resistance fighters.”Furthermore, the extensive use of visuals in the news reports aimed to create an emotional impact on readers. This demonstrates that war news was not only intended to convey information but also presented in a narrative style that could influence the reader's perception.