Nedim Divanı'nın kelime grupları ve sözlüğü (2 cilt)
The Word groups and the dictionary of Nedim?s
- Tez No: 110160
- Danışmanlar: DOÇ.DR. M. MEHDİ ENGÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 910
Özet
ÖZET Nedim Divanı, kelime grupları, sözlüğü ve cümle tipleri başlıkları çerçevesinde çalışma konumuzu teşkil etmiştir. Çalışmamızın en başında divanın tamamı bilgisayar ortamına aktarıldı. Bu arada kelime grupları ve cümle tipleri ile ilgili tespitler yapıldı. Son olarak da divanda geçen kelimeler ve tamlamalar Nedim'in kullandığı anlamları doğrultusunda sözlük hâline getirildi. Zengin bir kelime kadrosuyla dikkatimizi çeken divan üzerinde daha önce böylesine bir çalışmanın yapılmamış olması divanı heyecan ve merakla incelememizin bir başka sebebi olmuştur. Temennimiz, bu tezin edebî sahada yapılacak çalışmalara ve farklı ufuklardaki düşüncelere esin kaynağı olmasıdır.
Özet (Çeviri)
vn SUMMARY Nedim's collected poems is forming our subject of study with in the headline of the world groups, lexicons dictionaries and kinds of phrases types of sentence. At the beginning of our study, the whole of Divan is loaded to the computer. In the meantime the determinations concerning words which are passing in Divan are ordered as a form of dictionary. The another reason for scrutinizing, with a great interest and excitement, the Divan which is called our attention to its rich word phrases was that there hasn't done any study on it till now like that one this one. Our wish is that this thesis will be the source of inspiration to the different perception of ideas and the studies which are going to do in the field of literary.