Eğitimde toplam kalite yönetimi kültürü ve öğretmenlik
Total quality management culture and teaching
  1. Tez No: 110163
  2. Yazar: ZEYNEP MELTEM ERTÜRK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FİKRİ OKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Toplam kalite yönetimi sanayi sektöründe ortaya çıkmış iktisadi kökenli bir kavramdır. Sistemin uygulandığı işletmelerde, sıfir hata anlayışı ile maliyetleri minimuma indirip, maksimum düzeyde müşteri memnuniyetini sağlamaya odaklanmış yaklaşımı sayesinde kazandığı başarı, hizmet sektöründe de Toplam Kalite Yönetimi Felsefesinin uygulanabilirliği düşüncesini doğurmuştur. Ancak hizmet sektörünün çıktısının davranış olması ve objektif bir biçimde davranışların ölçülebilmesi için belli standartların konulamaması Toplam Kalite Yönetiminin hizmet sektöründe uygulanması sürecinde yaşanan temel güçlüklerdendir. Eğitim olgusu insanın doğumuyla başlayıp, ölünceye kadar devam eden bir süreçtir ve o nedenle insan unsurunun var olduğu her zeminde ve zamanda önemini hiç kaybetmemiştir, eğitim kavram olarak, kısaca“bireye kalıcı ve istendik davranışlar kazandırma süreci”olarak tanımlanabilir. Çağımızda sanayileşme ile birlikte gelişen uluslararası rekabet, yeni iş ve yönetim yaklaşımları kurumları mükemmelliği aramaya sevk etmiştir.Bu arayışlar sonucu ulaşılan noktalardan birisi de 'Toplam Kalite Yönetimi'dir. Toplam Kalite Yönetimi genel olarak güçlü bir lider eşliğinde, çalışanların işbirliği ve katılımıyla, en az maliyetle hatasız ürün üretme ve en yüksek müşteri memnuniyetine ulaşma süreci olarak tanımlanabilir. Eğitim kurumlarının temel hedefi, toplumun kültürel mirasını yeni nesillerde yaşatacak ve toplumun sürekliliğini sağlayacak, yeterli teknolojik donanıma ve bilgiye sahip genç kuşaklar yetiştirmektir, eğitim kuramlarının bireyi yetiştirme noktasındaki başarısızlıkları uzun vadede toplumu olumsuz etkileyeceğinden, kurumlar fertleri eğitirken bir defada ve hatasız eğitim yapmak zorundadırlar. Bu zorunluluk, yeni yöntem ve yaklaşımların eğitim kurumlarında uygulanma sürecine yol açmıştır. Böylece eğitimin kalitesinin arttırılması amaçlanmaktadır. Toplam kalite yönetiminin eğitimde uygulanma süreci de bu çabanın bir sonucudur. Bu araştırma kalite ve toplam kalite yönetimi ile ilgili kavranılan ve gelişim sürecini ana hatlarıyla ele aldıktan sonra, TKY kültürünün uygulanması sürecini ve bu süreçte yer alan ve eğilimin vazgeçilmez unsuru olan öğretmenin konumunu teorik olarak ortaya koymayı amaçlamaktadır. III
Özet (Çeviri)
SUMMARY The improving international competition today has caused the organizations to seek for the perfect system. The most important results to find the solution is total quality Adminastration (TQA). TQA is a“contemproray adminastaration thought”. TQA, is explained as coustomer hapiness, strong leadership and democratik administration. İt is duty of the school to transfere the culture of the socaity to the new generation and it is also duty of the school to follow and tarnsfere the technological developments and other social and cultural development to the new generation. The target of the educational organisations is as the same as the other organisations and it is to be effective and continue to the live. The unsuccesfullty of the educational organisation effects the whole socaity in a very bad way. To use the total quality system in the schools will decrease the educational problems. The reason of using the total quality system in the education is a rapid competition increase between the schools and their wills to develope theirselves. İn the TQA culture the teachers are supporters than begin judges and they are the guides and families, teachers, students and everybody work together to reach the targetted aim. This study aims is to improve meanings of the TQA culture and work meaning.