Örgüt kültürünün toplam kalite yönetimine etkisi
Effectives of organisation culture on total quality management
  1. Tez No: 110164
  2. Yazar: MÜNEVVER ÜNAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN ÖZKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET En ilkel toplumlardan günümüze toplumsal yaşamın her safhasında görülen yöneten-yönetilen ilişkisi, toplumsal koşulların değişmesiyle değişikliğe uğramıştır. Aynı zamanda toplumsal kültürün değişmesinde etkili bir unsur olmuştur. Klasik yönetim düşüncesinde ihmal edilen insan, neo-klasik yönetim düşüncesinde gündeme gelir. Toplumsal kültürün tüm öğelerini bünyesinde barındıran, örgüt kültürü yönetim tarzlarında meydana gelen değişikliğe bağlı olarak 1980'li yıllarda popülerlik kazanan bir kavram olarak karşımıza çıkar. Çalışmamızın amacı, değişen yönetim anlayışlarını inceleyerek, örgüt kültürünün toplam kalite yönetimine olan etkisini araştırmaktır. Çalışmamızda kaynak tarama metodu kullanılmıştır. Çalışmamız kapsamında yönetim, kalite, toplam kalite yönetimi ve örgüt kültürü incelenmiştir. örgüt kültürü, bireyin tek başına ihtiyaçlarını karşılayamaması sonucu doğmuştur. Örgütler içinde bulundukları toplumun kültürü ile bağdaştıkları müddetçe varlıklarını sürdürebilirler. Toplumsal kültürle uyuşmayan örgütler işlevlerini zamanla yitirirler. Aynı zamanda toplumsal değişime de açık olmak zorundadırlar. Organizasyonların hayatta kalabilmelerini güçlü örgüt kültürleri sağlar. Sanayi devrimiyle işletmelerin büyümesi ve otomasyona geçilmesi, kalite kontrol çalışmalarını arttırmıştır. Bu noktada kalite önem kazanmıştır. Kalite kontrolünün gelişmesi ve başarıya ulaşmasıyla toplam kalite yönetimi olarak adlandırılmıştır. Rekabetin artmasıyla birlikte, örgüt kültüründe değişimler meydana gelmiştir. Toplam kalite yönetiminin ilkeleri önem kazanmış, işletmeler ayakta kalabilmek için toplam kalite kültürünü benimsemişlerdir. Bu gün için bir zorunluluk haline gelen ve her safhada uygulanmaya başlanan toplam kalite yönetiminin örgüte yerleşmesi ve örgüttü ayakta kalmasını sağlayarak başarıya taşıması örgüt kültürüne bağlıdır. Örgüt kültürünü tamamlayamamış organizasyonların toplam kalite yönetimini örgütlerine yerleştirmeleri ve uygulamaları imkansızdır. III
Özet (Çeviri)
SUMMARY The relationship between the administrator and the administrated seen in every phase of life since the primitive societies to present time has changed.Addiitonally,it has been an effective component in changing of the social culture. Humanbeing that had been neglected in the classical administration thought, becomes a current issue in the neo-classic administration thought. Organisation culture which covers the whole obligation of the social culture in its body, becomes a very popular concept in the year 1980 because of the changes done in the aministrating systems. Our aim in this study is to examine the changing administration system and the effects of this new system in whole quality administration. We used the source scanning and examining method in our study.In our study,administration, quality, total quality administration and organisation culture have examined. Organisation culture have arised because of the individual's being unsuccesful in covering its needs by himself. Organizations can live when they are succesful in getting along well with the socaties where they are in. Organisations that are not getting along with the social culture will loose their effects in time. Quality control studies increased after the company's growing and using automation systems. Quality become important in this stage. When the quality control start to develop it has called total quality administration.After the competition increased there have been some changes in the culture of the organisation.Total quality administration's rule hadn't been important and the companies had accepted the total quality culture to stay strong. Total quality administration's being succesful nowadays is connected with the organization culture. Without conmpleting the organisation culture studies it is impossible for the organisations to be succesful in total quality administration. IV