Eğitimde toplam kalite yönetimi yaklaşımının müzik öğretmeni yetiştiren kurumlara uygulanabilirliğinin incelenmesi
Examination of applicability of total quality management approach in education : An application in organizations teaching music instructors
- Tez No: 221533
- Danışmanlar: DR. ÖZCAN ÖZBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Son yıllarda, eğitimde Toplam Kalite Yönetimi oldukça dikkat çekmektedir. Kalitede insanların beklentileri ve mutluluğu hedeflenmiştir ve kalite düşüncesi insanların gelişiminde temel alınmıştır. Bu gelişen dünyada, müzik eğitimi kurumları için bu gelişmeleri yakından takip etmek ve uygulamak kaçınılmaz hale gelmiştir. Sadece toplam kalite anlayışını uygulayan müzik eğitimi kurumları küreselleşen dünyada ayakta kalabilecektir.Müzik eğitimi kurumlarının sürekli gelişimi için öğrenen organizasyon anlayışını sahiplenmeleri gerekmektedir. Bunu başarmak için, tüm dünyadaki müzik eğitiminde meydana gelen değişim ve gelişimleri takip etmek zorundadırlar. Müzik eğitimindeki değerlerini sorgulamalı ve yeni bir modelin gelişmesine fırsat tanımalıdırlar. Bu fırsatı kaçırmamak için yapılması gereken, bir vizyon ve misyona sahip olan, takım çalışmasına fırsat veren ve Toplam Kalite Yönetimi kültürüne uygun bir müzik eğitimi oluşturmaktır.Bu çalışmada, Toplam Kalite Yönetimi anlayışının müzik eğitimi kurumlarında uygulanabilirliği incelenmiştir. Metot olarak, anket yöntemi kullanılmış ve sonuçlar analiz edilmiştir.Bu kapsamda, Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı ve Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı'nda bulunan yönetici, öğretmen ve öğrenciler çalışmanın ana kütlesi olarak seçilmişlerdir.Toplam Kalite Yönetimini oluşturan boyutlar bu örneklemde ölçülmüş ve durumun genel bir resmi ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu amaçla, her iki üniversitede Toplam Kalite Yönetimi'nin uygulanabilirliği araştırılmıştır.Öğrencilerin bakış açısından sonuçlar özetlenecek olursa, her iki üniversitedeki sonuçlar oldukça farklılık göstermektedir. Marmara, Üniversitesi'nde TKY boyutlarının yarısı ölçeğin orta noktası olan 3 değerinden daha düşük seviyededir. Diğer taraftan, Gazi Üniversitesi'nde ise tüm boyutlar 3'ün üzerinde değerlerdedir. Tüm boyutlar arasında ?ulaşılabilirlik ve iletişim? boyutu her iki üniversitede de en yüksek değeri almıştır. Gazi Üniversitesi'nde ortalama 3.66, Marmara Üniversitesi'nde ise 3.58'dir. Marmara Üniversitesi'nde ?Fiziksel Çevre? 2.35 ortalama ile en düşük boyut olurken, Gazi üniversitesinde ?Kararlara Katılım? 3.00 ile en düşük boyut olarak ortaya çıkmıştır.Öğrencilerin bakış açısıyla elde edilen sonuçlar değerlendirildiğinde, bazı olumlu yönler bulunmasına rağmen, genel durumun toplam kalite yönetimi anlayışının uygulanması için yeterli olmadığı değerlendirilmektedir.Öğretmenlerin bakış açısından sonuçlar özetlenecek olursa, her iki üniversitede de geliştirmeye açık yönlerin benzerlik taşıdığı söylenebilir. Tüm boyutlar arasında, ?Genel Toplam Kalite Yönetimi Anlayışı? boyutu her iki üniversitede de en yüksek değeri almıştır. Gazi üniversitesinde ortalama değer 3.80, Marmara üniversitesinde ise 3.67'dir. ?Performans değerlendirmesi? de her iki üniversitede en düşük ortalamaya sahip boyut olmuştur. Gazi üniversitesinde ortalama 2.61, Marmara üniversitesinde 2.56 olarak hesaplanmıştır.Öğretmenlerin bakış açısıyla elde edilen sonuçlar değerlendirildiğinde, her iki üniversitedeki öğretmenlerin görüşlerinin benzerlik taşıdığı ve üzerinde çalışılması gereken ortak noktaların bulunduğu ifade edilebilmektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, total quality management in education has received a lot of attention. In quality, expectations and happiness of people are aimed, and development of people is based on quality thought. In this developing environment, being open to changes and following those developments are inevitable for music education organizations. Only a music education practicing total quality can survive in globalizing world.For a sustainable development of music education organizations, they have to own learning organization concept. To achieve this, they must observe and follow all developments and changes in music education around the world. They should evaluate all values in music education and create an opportunity for a new model. One way to catch this opportunity is to create a music education that has a vision, mission, and environment for team work and TQM culture.In this study, it was aimed to examine the applicability of total quality management approach in music education organizations. In methodology, a questionnaire was used and analysed.In this context, students and teachers in ?Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı? and ?Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı? was chosen as the sample of this study.TQM components were measured in those sample and their current situation was described. In this situation, applicability of TQM approach in those two universities was examined.As a general comment of results from the students perspective, results of two universities are very different. For Marmara University, about half of the TQM components was assessed under the mid-point of scale, which was 3. On the other hand, all components were over 3.00 for Gazi University. Among all components, ?reachability and communication? had the maximum mean value for both universities. Mean value was 3.66 for Gazi University and 3.58 for Marmara University. ?Physical environment? had the smallest mean value of 2.35 for Marmara University. For Gazi University, ?Participation in Decision Making? had the smallest value of 3.00.As a conclusion for student view, although there are some positive aspects, general situation is not very ready for a complete implementation of TQM approach.As a general comment of results from the teachers perspective, there are some common points to develop for both universities. Among all components, ?General TQM Approach? had the maximum mean value for both universities. Mean value was 3.80 for Gazi University and 3.67 for Marmara University. ?Performance Evaluation? had the smallest mean value for both universities. Mean value was 2.61 for Gazi University and 2.56 for Marmara University.As a conclusion for teacher view, the perspective of teachers from both universities are considerably similar to each other and there are some common issues to work on.