Fitin şeklinde bağlı fosforun yumurta tavuklarında kullanılma olanaklarının araştırılması
- Tez No: 11019
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ERGÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
-46- 7» ÖZET Bu araştırma ıslatılma sonucunda tahıllardaki fitin fosforundan tavukların daha fazla yararlanabilme olanaklarının olup olamayacağını belirlemek için yapıldio Bu bakımöan buğday ve arpanın su ile muamele edildikten sonra yumurta tavuğu rasyonla- rında kullanılmasının; canlı ağırlık artışı, yem tüketimi, yumur ta verimi, yumurta kalitesi, kemikte kül, kalsiyum ve fosfor ile kan serumunda kalsiyum ve inorganik fosfor miktarı üzerine olan etkileri incelendi. Araştırmada toplam 300 adet 24 haftalık Shaver yumur ta tipi kahverengi melez tavuk kullanıldı» Araştırma her biri 50 adet tavuktan meydana gelen 1 kontrol, 5 deneme olmak üzere top lam 6 grup halinde yürütüldü» Kontrol grubu için hazırlanan ras- yon bitkisel ve hayvansal kaynaklı yem maddelerinden oluşturuldu» Bitkisel kaynaklı yem maddelerinden oluşan 1, 2, 3 ve 4» grup rasyonlarına ilave inorganik fosfor kaynağı verilmedi» Buğday 1» gruba doğrudan, 2" gruba ıslatılarak; arpa ise 3» gruba doğrudan, 4. gruba ıslatılarak verildi» Beşinci gruba ise bitkisel kaynaklı yem maddelerinin yanı sıra % 1»40 onanında dikalsiyum fosfat ilave edilmiş rasyon verildi» Araştırma 4 ay sürdürüldü» Hayvanlar grup yemlemesine tabi tutulup yem ad libitum olarak verildi» Arpa ve buğdayın öğütüldükten sonra aynı ağırlıktaki suyla oda ısısında 16-20 saat ıslatılması ve 40°C'de kurutularak tekrar öğütülme siyle; arpadaki fitat fosforunun % 63'ü, buğdaydaki fitat fosforunun ise % 56' sı inorganik fosfora hidrolize oldu» Kasyondaki fosfor düzeylerinden hayvanların sağlığı-47- olumsuz yönde etkilenmemiştir. Araştırmanın başında ve sonunda tavuklar tek tek tar tıldı,. Araştırma sonu ortalama canlı ağırlıklar kontrol, 1, 2, 3, 4 ve 5. gruplarda sarasıyla 2335oOO, 2273.80, 2415.40, 2229.00, 2367. 80 ve 2309.20 g olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
-49- SUMMARY This study was carried out to determine the effects of phytin phosphorus in cereal grains by water-soaking* Therefore the effects of water-soaking of barley and wheat on body weight, feed consumption, egg production, egg quality, tibia ash, calcium and phosphorus and blood serum calcium and inorganic phosphorus levels were investigated*. Totally 300 Shaver Starcross Brown Layers (24 weeks of age) were used. There was a control and five treatment groups, each cotaining 50 hens. The ration of control group consisted of feedstuffs of animal and plant origin. Only feedstuffs of plant origin were used in groups of 1, 2, 3 and 4o Wheat, soaked wheat, barley and soaked barley were added to the groups of 1, 2, 3 and 4, respectively. Dicalcium phosphite (1.40 %) was added to the group 5 containing feedstuffs of plant origin. The experiment lasted for a period of 4 months. They were fed in groups and feed was given ad libitum* Wheat and barley ground were mixed with the same weight of water and incubated.for 16-20 hours at room temperature. Then they were dried at 40°C and reground. By soaking in water, 63 % of phytate phosphorus in barley and 56 % of phytate phosphorus in wheat were hydrolyzed to inorganic phosphorus. Dietary phosphorus levels and sources did not have any harmful effect on the health of hens. The hens were individually weighed at the beginning and *t the end or the experiment. At the end of the experiment,-50- the average live weights in control, 1, 2, 3, 4 and 5. groups were found as 2335.00, 2273o80, 2415.40, 2229.00, 2367.8O and 2309«20 g, respectively.