Deney hayvanlarında vitamin C aspirin etkileşmesi
Vitamin C aspirin interactions in laboratory animals
  1. Tez No: 11018
  2. Yazar: NET DAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERPİL NEBİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
76 ÖZET Bu çalışmada, 300-500 gram ağırlıklarında 24 saat aç bırakılmış erkek kobaylardan elde edilen plazma, lökosit, idrar, feçes ve adrenal bezi örneklerinde C vitamini konsantrasyonları tayin edilmiştir. Kobaylar guruplara ayrılarak bunlara değişen dozlarda askorbik asit ve Aspirin kombinasyonları verilmiştir. Bir gurup kobaya 10, 25, 50 ve 100 mg lik askorbik asit dozları, diğer guruplara da 10 mg askorbik asit yanında 10, 25 ve 50 mg Aspirin ve 25 mg Aspirin yanında 25, 50 ve 100 mg askorbik asit oral yol ile verilmiştir. Sonuç olarak, askorbik asit ile birlikte kullanılan Aspirin askorbik asidin barsak absorbs iyonunu hiç bir şekilde etkilememektedir. Aspirinin do2u 25 mg ve üzerine çıktığında askorbik asidin lökosite taşınımı inhibe olmuş, vitaminin plazma konsantrasyonu anlamlı artış göstermiş ve buna bağlı olarak idrardaki atılımı da, Aspirin dozu ile doğru orantılı olarak artmıştır. Plazma konsantrasyonuna bağlı olarak, askorbik asit konsantrasyonunun adrenalde, ancak 3. saatten sonra artmaya başladığı fakat bu artışın anlamsız olduğu gözlenmiştir. 25 mg Aspirin sabit tutulup artan askorbik asit dozlarının verilmesi sonucu ise, 2, 3 ve 24. saatlerde hem plazma hem lökosit askorbik asit değerlerinde kontrol gurubuna göre anlamsız artışlar gözlenmiştir. Aynı dozlarda idrar ve adrenal değerlerinde ise değişiklik gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
77 SUMMARY Vitamin C Aspirin Interactions in Laboratory Animals In this study, Vitamin C concentration has been determined in the samples of plasma, leucocytes, urine, faeces and adrenal glands that have been taken from male guinea-pigs weighing 300-500 grams that have been starved for 24 hours. Guinea-pigs have been divided into groups and a combination of ascorbic acid and Aspirin has been given to them in varying doses. 10, 25, 50, 100 mg of ascorbic acid were given to a group of guinea-pigs and 10 mg ascorbic acid plus 10, 25, 50 mg Aspirin and in addition to 25 mg Aspirin, 25, 50 and 100 mg ascorbic acid have been orally dosed to another group. As a result, Aspirin taken alongwith ascorbic acid did not have any effect on the intestinal absorption of ascorbic acid. When the Aspirin dose was 25 mg or more ascorbic acid's transport into leucocytes was inhibited, the plasma concentration of the vitamin was elevated significantly and in accordance with this elevation the excretion of ascorbic acid in the urine was increased in direct proportion to Aspirin intake. Ascorbic acid concentration of adrenal glands just elevated after 3 hours in accordance with plasma concentration but this elevation was not significant. When a constant dose of 25 rag of Aspirin was given along wifeh increasing doses of ascorbic acid both78 plasma and leucocyte ascorbic acid levels were elevated nonsignificantly after 2, 3 and 24 hours. With the same doses, urine adrenal ascorbic acid levels did not show any changes.