Phenytoin kullanan epileptik hastalarda görülen gingival büyümelerin sıklığı ve ilgili risk faktörlerin araştırılması
Incidence and risk factors of gingival hyperplasia in epileptic patients administrated phenytoin
- Tez No: 11020
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMİT BOSTANCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
36 ÖZET Tıpta, epilepsi tedavisinde kullanılan PHT'nin yan etkisi olarak görülen gingival büyümenin/ çeşitli faktörlerle olan ilişkisini klinik ve laboratuvar yöntemlerle incelemeyi amaçladık. Çalışmamızda materyal olarak yaşları 10-60 arasında değişen 97 epileptik hasta yer aldı. Bu bireylerin sistemik ve özel anamnezlerinin alımını takiben periodontal sağlıklarını ortaya koymak için PI, GI, CD ölçümleri tek tek alınarak özel formlara kaydedildi. Ayrıca her bireyin alt ve üst çene modelleri alınarak ; anterior bölge deki gingival büyüme Seymour ve arkadaşlarının metoduna göre değerlendirildi. Gene bu arada bireylerden alınan serum ve tükrük örnekleri içerisinde PHT ve metabolitinin (pHPPH) seviyeleri HPLC kullanılarak % Mg/ml olarak tespit edildi. PI, GE, CD, günde kilogram başına düşen ilaç miktarı, kullanma süresi, serum ve tükrük PHT ve pHPPH düzeyi yönünden, gingival büyüme olan ve olmayan gruplar birbirleriyle biyometrik olarak karşılaştırıldı* Ayrıca gingival büyüme derecesi ile doz ve serum PHT arasında ilişki olup olmadığını anlamak için oluşturulan 3 hasta grubu, serum PHT ve günlük kilogram başına doz açısından da biyometrik olarak incelendi.37 Elde edilen sonuçlarımıza göre, gingival büyüme olan hasta grubunda PI, GL, cep derinliği, günlük ilaç dozu (mg/kg/ gün) ve serum PHT düzeyi, büyüme olmayanlara nazaran anlamlı şekilde fazlalık gösterirken, gençlerde gingival büyümenin da ha fazla görüldüğü saptandı. Buna karşın gruplar arasında tükrük ve serum PHPPH ve tükrük PHT düzeyleri açısından anlamlı bir fark bulunamadı.
Özet (Çeviri)
38 SUMMARY Incidence and Risk Factors of Gingival Hyperplasia in Epileptic Patients Administrated Phenytoin. Gingival hyperplasia is one of the most important side effect of PHT which is widely used to cure epilepsy. Our re search aims to observe the relations between the gingival hyperplasia and several factors associated with it on clinical and laboratory data. Material is consisted of 9 7 epileptic patients between 10 and 60 years old. After recording the systemic and special anamnesis, their periodontal health status were assessed using PI, GI and pocket dept measurements. The amount of gingival enlarge ment in the anterior segments of the upper and lower jaws were measured according to Seymour et al's method by the help of stone models. The laboratory examinations were carried out on se rum and saliva samples using HPLC to determine the PHT and pHPPH levels as Mg/ml %. The groups with and without gingival hyperplasia were analized on the different parameters using Student's“t”test.39 The results shewed that PI, GI, pocket depthmeasure- ments, dosage of PHT (mg/kg/day) and serum PHT levels were significantly different in the group with hyperplasia when compared with the group without hyperplasia. Gingival hyper plasia was much commen in young patients. However, there was no significant difference between the group on saliva and serum pHPPH and saliva PHT levels.