Orta Çağ'da Berde tarihi
The History of Berde in the middle ages
  1. Tez No: 110202
  2. Yazar: BEŞİR MUSTAFAYEV
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ENVER KONUKÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ORTAÇAĞ' DA BERDE TARİHİ Beşir MUSTAFAYEV Danışman: Prof. Dr. Enver KONUKÇU 2002 -SAYFA: 125 Jüri: Prof. Dr. Enver KONUKÇU Jüri: Yrd. Doç. Dr. Gürsoy SOLMAZ Jüri: Yrd.Doç.Dr. Hüseyin YURTTAŞ Bu çalışmada Sâsaniler döneminden, Safeviler dönemine kadar Azerbaycan'ın BERDE ve ARRAN yöresindeki tarihi olayları panaromik bir biçimde anlatılmaktadır. Bir zamanlar Kafkasya'nın en büyük yerleşim merkezi ve Arran'ın başkenti olan Berde, bugün Terter Nebri'nin Kür Nehri ile kavuştuğu yerden 20 km. mesafede yerleşen, başkent Bakü'ye 319 uzaklıkta olan, Yevlah, Laçin ve Nahçıvan karayolu kavşağında, Karabağ düzünün merkezinde yer alan yeşilliği ile muhteşem bir şehirdir. Ortaçağ'da jeostratejik ve jeopolitik bakımdan önemli bir yeri olan Berde, tarihin keşmekeşi! olaylarına tanıklık etmiştir. Bu nedenle ortaçağ tarihçileri Berde'yi tarif ederken“Arran'ın başkenti”,“Diyarın Bağdad'ı”,“Şehirlerin anası”olarak tanımlamışlardır. III. asırdan XVI. asra kadar Berde Sâsaniler, Hazarlar, Mehraniler, Araplar, Emeviler, Abbasiler, Revvadiler, Sâcoğullan, Ruslar, Şeddedfler, Selçuklular, Atabeyler, Moğollar, Şirvanşahlar, İlhanlılar, Timurlular, Karakoyunlu, Akkoyunlu ve Safeviler'in yönetiminde olmuştur. Bu, zaman dilimleri içerisinde en çok Ruslar, Moğollar ve Araplar'ın yaptığı işkencelere mâruz kalmıştır. Çalışmamızda Berde'de meydana gelmiş bu ve bu gibi olayların nasıl vücut bulduğunun tarihi kaynaklara dayanarak araştırılması yapılmıştır
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESİS THE HISTORY OF BERDE IN THE MIDDLE AGES Beşir MUSTAFAYEV Supervisor: Prof. Dr. Enver KONUKÇU 2002-PAGE: 125 Jury: Prof. Dr. Enver KONUKÇU Jury: Yrd.Doç.Dr.Gürsoy SOLMAZ Jury: Yrd.Doç.Dr.Hüseyin YURTTAŞ In this study. It is explained that BERDE and ARRAN region history in Sasanid period. Berde was the biggest city center and capital of Arran. Today, Berde is in the middle of Terter and Cur rivers. It is 319 km far from Baku. It is in the junction of Yevlah, Laçin and Nahçıvan. And it is in the center of Karabağ plain. It was the important city of middle ages and was the witness of lot of historical events. For this reason, middle ages historians had called“ The capital of Arran”,“Baghdad of country”,“ The mother of cities”for Berde. Berde was the control of Sasanids, Hazars, Mehrenis, Arabians, Emevid, Abbasid Revvadi. Sacoğullan, Rusians, Şeddadid, Seljuks, Atabeyler, Mongols, Şirvanşahlar, Ilhanid, Karakoyunlu. Akkoyunlu and Safewid from III. To XVI. centuries. In this period, Berde was massacred by Rusians, Mogols and Arabians. In this study, we profit from real for historical events in Berde sources.