Aristoteles ve Voltaire'e göre deizm düşüncesi
Thought of deizm according to Aristoteles and Voltaire
  1. Tez No: 110203
  2. Yazar: HÜSNÜ AYDENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. VAHDETTİN BAŞÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Felsefesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ARİSTOTELES VE VOLTAİRE'E GÖRE DEİZM DÜŞÜNCESİ Hüsnü AYDENİZ Danışman: Doç. Dr. Vahdettin BAŞÇI 2002- SAYFA: 126 Jüri : Doç. Dr. Vahdettin BAŞÇI Prof. Dr. Mevlüt ÖZLER Doç. Dr. II. Ömer ÖZDtîN Deizm düşüncesi, din felsefesinin en önemli konularından biridir. Bu yönüyle de, felsefe tarihinin her döneminde onun temel öğelerine rastlamak olanaklıdır. Deizm düşüncesi söz konusu olunca, ilk akla gelen düşünürlerden biri Aristoteles'tir. O, çığır açan görüşleriyle yalnızca kendi dönemini değil, kendisinden sonraki dönemleri de derinden etkilemiştir. Bu çalışmada da, onun Deizm'e yakın duran görüşleri incelenmiştir. Deizm konusundaki bir diğer önemli düşünür ise, Voltaire'dir. Voltaire de, yaptığı çalışmalarla, Avrupa düşüncesinde büyük yankı uyandırmış ve kendisinden sonra oluşacak olan düşünsel devrimlerde pay sahibi olmuştur. Çalışmada, Deizm düşüncesi ve Aristoteles ve Voltaire'in konuya yaklaşımları ele alınacak ve konuya dayalı görüşleri irdelenecektir.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT MASTER THESIS THOUGHT OF DEİZM ACCORDING TO ARİSTOTELES AND VOLTAIRE Husnu AYDENIZ Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Vahdettin BASC1 2002 -PAGE: 126 Jury : Assoc. Prof. Dr. Vahdettin BASCI Prof. Dr. Mevlut OZLER Assoc. Prof. Dr. II. Omer OZDEN Thought of Deism is one of the important topics of The Philosophy of Religion. By this aspect, it is possible to see its basic components in all of the periods of the philosophical history. When tought of Deism talked about, one of the first thinkers thinking of is Arisoteles. With his marking epoch views, he has affected not only his age but also the ages after, importantly. In this study, it was researced his thoughts about of Deism. Another important thinker about Deism is Voltaire. Voltaire also by his studies, has influenced in western tought and has been an important role in the intellectual reforms will appear after. In this study, it will be researced tought of Deism and thougts of Aristoteles and Voltaire about it.