Nesib Arida, hayatı ve eserleri
Nasib Arida, his life and works
- Tez No: 110204
- Danışmanlar: PROF.DR. KENAN DEMİRAYAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ NESîB 'ARîDA, HAYATI VE ESERLERİ Seval POLAT Danışman: Prof. Dr. Kenan DEMİRAYAK 2002-SAYFA 70 Jüri : Prof. Dr. Kenan DEMİRAYAK Prof. Dr. Nevzat Hafız YANIK Prof. Dr. Mustafa YILDIRIM Mehcer Edebiyatı, Amerika'ya çeşitli nedenlerle göç eden Arapların oluşturduğu bir edebiyat akımıdır. Yenilikçi bir edebiyat olması bakımından Arap Edebiyatında önemli bir yer işgal etmektedir. Bu akımın önemli isimleri arasında yer alan Nesîb 'Arıda Suriye'nin Humus şehrindendir. 1904 yılında Amerika'ya göç etmiştir. 1912 yılında el-Enlintik matbaasını kurmuştur. 1913 yılında Amerika'da ve Arap dünyasında saygın bir yer almasını sağlayan el-Funûn dergisini basmıştır. Arap Edebiyatına düşkün olan Nesîb 'Arîda hiçbir zaman çalışmaktan vazgeçmemiştir. Hayatı boyunca endişe, hayret, şaşkınlık, kötümserlik ve yalnızlık gibi duygularla karşılaşmıştır. Bu duygular manzum ve mensur eserlerine de yansımıştır. Mehcer Edebiyatçılarının kurduğu er-Rabıtatu'I-Kalemiyye Cemiyetinin öncüğünü yapmıştır. el-Ervâhu'l-Hâira adlı divanı şiirsel üretimlerini toplamaya çalıştığı tek divanıdır. Çocukluğu ile ilgili bazı hatıraları tekrar ettiği ve Newyork'taki hayatı boyunca karşılaştığı belli olayları ve anları tasvir ettiği Humusla Dîk el-Cinn ve es-Samsâme adlı iki kısa hikayesi vardır. Yaptığı çalışmalarla edebiyatçılar ve okuyucular tarafından övgüye mazhar olmuş ve kendine ait üslubuyla Mehcer Edebiyatındaki eşsiz yerini almıştır.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY MASTER THESIS NASIB 'ARIDA, HIS LD7E AND WORKS Seval POLAT Supervisor: Prof. Dr. Kenan DEMİRAYAK 2002-PAGE 70 Jury : Prof. Dr. Kenan DEMİRAYAK Prof. Dr. Nevzat Hafız YANIK Prof. Dr. Mustafa YILDIRIM The Mehcer Literature, is a literature trend which has got Arabians whose migrated to America various reasons. From the point wiev a literature is which is a advocate of change there is an importantce place in Arabia. One of the names of these trend Nasîb 'Arida, comes from Humus in Suria. He went to America in 1904. he established the“el-Etlentik”printing office in 1912. He had printed el-Funün magazine that provided a respected to him in the world of America and Arabian in 1913. Nasîb 'Arida never gives up working hard who addicted to Arabia» literature He had met a various emotions like a wory, astonishment, confision, pessimism and lonely in his life. These emotions had reflected to his works. He had been a leader of er-Râbıtatu'1-KaIemiyye which was found of mehcer authors. The name of el-Ervâhu'1-Hâira is his collected poems, that tried to collect of all poetics products. There are two short stories the name of Dîk el-Cinn el-Hımsî and es-Samsâme, repeated some memories, in his childhood and the events and moments which had met during his life in Newyork. He has been phrased much by authors and readers. He took his unquie place with his own style.