Aristoteles ethikinde mutluluk ve erdem
The Happiness and virtue in Aristotle's ethics
  1. Tez No: 110205
  2. Yazar: BAYRAM YILDIZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KUTSİ KAHVECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ARİSTOTELES ETHİK'İNDE MUTLULUK VE ERDEM Bayram YILDIZ Danışman : Yrd. Doç. Dr. Kutsi KAHVECİ 2002-Sayfa:123 Jüri : Yrd. Doç. Dr. Kutsi KAHVECİ Toplumdaki sosyo-kültürel ilişkilerin düzenli bir şekilde işlemesini sağlayan ve felsefenin önemli bir dalı sayılan ahlâk felsefesi, bütün antik Yunan'da olduğu gibi, Aristoteles'in de önemli uğraş alanlarından biri olmuştur. Aristoteles'in ahlâk felsefesiyle ilgili düşüncelerindeki amacı insanlığa hizmet etmek ve insanları mutlu kılmaktır. Bilmekteyiz ki her insan doğası gereği mutlu olmak istemektedir. İşte bu bağlamda, Aristoteles için de amaç mutlu olmaktır. Mutluluk yaşamın en son gayesidir. Mutlu bir yaşam için iç ve dış sebeplere gerek vardır. Bunlar mutlak iyidirler. İç sebepler; aklı başındalık, bilgelik, ruh etkinliği ve temaşa eylemi iken, dış sebepler; hazza bağlı yaşam, zenginlik, soyluluk, siyasi güç, iyi aile, sağlık, güzellikgibi pek çoktur. Tüm bu iyilerin yanında insanların koşulsuz olarak erdemli olmaları gerekir. Erdem ise ruh etkinliğidir. Dolayısıyla mutluluk salt aklın erdeme uygun etkinliğidir. Aristoteles için erdem, yaşamda mutlu olmak için gereklidir; mutlu olmanın yolu da erdemli olmaktan geçer.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT MASTER THESIS THE HAPPINESS AND VIRTUE IN ARISTOTLE'S ETHICS Bayram YILDIZ SUPERVISOR: Asst. Prof. Dr. Kutsi KAHVECİ 2002 -page: 123 Jury : Asst. Prof. Dr. Kutsi KAHVECİ Ethics philosophy, which makes social-cultural relations operate systematically and is regraded as an important branch of philosophy, has become one of the important occupationns of Aristotles as in all antque Greece. The goal in Aristotles ideas regarding ethics philosophy is to serve for humanity and make people happy. As we know, each person wants to be happy with the natural need. With respect to this, the aim is to be happy for Aristotles as well. Happiness is the last target of a lifa Inner and external reasons are needed for o happy life. These are definitely good. While internal reasons are logic, wisdom, psychological activity and scere action, external reasons are many, such as life, wealth, nobility; political power, good family and beauty depending on pleasure. Besides these good things, people should unconditionally be virtuous. Virtue is a spiritual activity. Corvequantly happiness is the activity of pure reason suitable for virture. According to Aristotles, virtue is necessary to be happy in life and the way to be happy is to be virtuous.