Cumhuriyetin ilk yıllarında ilahiyat fakülteleri
The Faculties of theology in the early years of the republic
  1. Tez No: 110216
  2. Yazar: OĞUZ YILMAZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ABBAS ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
I ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ CUMHURİYETİN İLK YILLARINDA İLAHİYAT FAKÜLTELERİ Oğuz YILMAZ Danışman :Yrd. Doç. Dr. Abbas ÇELİK 2002-SAYFA: 69 Jüri: Yrd. Doç. Dr. Abbas ÇELİK Bu çalışma, Cumhuriyet'in ilk yıllarında ilahiyat Fakültelerini değişik boyutlarıyla tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Bu amacı gerçekleştirmek için önce gerekli dokümanlar temin edilmiş ve daha sonra değerlendirmesi yapılmıştır. Bu çalışma üç bölümden meydana gelmektedir. Birinci bölümde İmam Hatip Mektepleri hakkında, ikinci bölümde Darülfünun'un açılmasının tarihi seyri konusunda bilgilere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise İstanbul Darülfünun'da açılan ilahiyat Fakültesi hakkında detaylı bilgiler verilmiştir. Sonuç olarak bu çalışmadan elde edilen bilgiler değerlendirilmiş ve konu değişik boyutlarıyla incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTERS THESIS THE FACULTIES OF THEOLOGY IN THE EARLY YEARS OF THE REPUBLİC Oğuz YILMAZ Supervisor: Assistant Proffessör Abbas ÇELİK 2002-PAGE: 69 Jurry: Assistant Proffessör Abbas ÇELİK The first working was in the early years of the republic the academies had done about the diffîrent ways for stabizing aim. The first usefuly informations had assured for realy aims. And then the volue had been done this working had reached maturity from three parts. The first part was about“imam Hatip highschool.”The second part Enabling them how opened“Darülfünun”and teaching them about it's historycal mowements informations.The third part they had given large informations for opening“Darülfünun Acedemy of theology”in İstanbul. The and of this working: these informations had vaioued and these subjects had examined minutely.