Akşehir'in coğrafyası
Geography of Akşehir
- Tez No: 110230
- Danışmanlar: DOÇ.DR. KENAN ARINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 266
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ AKŞEHİR'İN COĞRAFYASI Mustafa UZANÇ Tez Danışmanı: Doç. Dr. Kenan ARINÇ 2002, Sayfa: 266 Jüri: Doç. Dr. Kenan ARINÇ Doç. Dr. Saliha KODAY Doç.Dr. Besim ÖZCAN Akşehir, İç Anadolu Bölgesinin Konya Bölümünde ve Konya ili sınırlan içersinde yer alır. İç Anadolu, lige ve Akdeniz bölgelerinin birbirleriyle âdeta düğümlendiği sahanın kavşak konumunda olan Akşehir, Konya-Afyon devlet karayolu üzerinde bulunur. Konya'ya 135 km., Afyon'a 98 km., Isparta'ya ise 139 km. kadar uzaklıktadır. İlçe merkezi, Sultandağları ile Akşehir Çöküntü Havzası içersinde genel olarak kuzeybatı güneydoğu doğrultusunda uzanmaktadır. Araştırma sahasında 2000 yılı itibariyle 7 kasaba ve 46 köy yerleşmesi bulunmaktadır. Akşehir'de, 1997 genel nüfus sayımı sonuçlarına göre, toplam 96504 nüfus mevcuttur. Bunun % 56'sı (54068) ilçe merkezinde, % 44 (42436) kadarı ise kırsal yerleşmelerde oturmaktadır. Toros Orojenik Kuşağı'na dahil Sultandağları ile Akşehir Çöküntü Havzası içinde yer alan araştırma sahası, kuzeybatı güneydoğu yönünde uzanan dağ sıraları, ovalar, birikinti konileri, vadiler ve bunlar arasında bulunan akarsulardan oluşmaktadır. Konya Bölümünde yar alan araştırma sahası, iklim, bitki örtüsü ve ekonomik faaliyetler bakımından içinde bulunduğu coğrafi bölüme göre bazı ayrıcalıklar gösterir. Akşehir'de yarı kurak iklim görülmektedir. Yıllık ortalama sıcaklık 11.8°C'dir. Bununla beraber yerleşmenin yıllık yağış ortalaması da 546.2 mm.dir. Araştırma sahasının doğal bitki örtüsünü genel olarak antropojen stepler oluşturmaktadır. Havza tabanında step elemanları yaygın iken Sultandağlarında ise asli orman elemanlarının yerine gelen ağaçlı stepler görülmektedir. Akşehir'de hakim ekonomik faaliyeti hizmetler sektörü ile tarım oluşturmaktadır. Şehir yakın çevrenin çekim merkezi konumunda olduğundan perakende ve toptan ticaret ile yönetim etkinliği, hizmetler sektörünün hakim olmasına neden olmuştur. Hizmetler sektörünün destekleyen tarım, şehir ekonomisinin güçlenmesine ve tarımsal üretime dayalı sanayi kollarının gelişmesinde büyük katkı sağlamaktadır. Akşehir'de doğal ve tarihi zenginliklerin yanında her yıl 5-10 Temmuz tarihlerinde düzenlenen Nasrettin Hoca Festivali'nin ulusal ve uluslararası düzeyde gerçekleştirilmesi şehirde turizm faaliyetlerini hızlandırmakta ve canlandırmaktadır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT MASTER THESIS GEOGRAPHY OF AKŞEHİR Supervisor: Assocciated Professor Kenan ARINÇ 2002, Page: 266 Jury: Assocciated Professor Kenan ARINÇ Assocciated Professor Saliha KODAY Assocciated Professor Besim ÖZCAN Akşehir is situated within the city frontiers of Konya and in Konya Part of Central Anatolia. Being like a junction where Central Anatolia, Aegean and Mediterranean Regions are intertwined, Akşehir is situated on Konya- Afyon motorway. It is 135 km away from Konya, 98 km from Afyon and 139 km from Isparta. The centre of town generall lies towards northwest-southeast and within the sedimentar river-basinç of Sultandağları and Akşehir. Within our field of research, there were 7 towns and 46 settlements in 2000. Its population was 96504 in 1997. % 56 of them were in town centre, while % 44 were in the countryside. Located within the sedimentar river-basinç of Sultandağları and Akşehir belonging to Toros Orojenik Zone, our field of research covers ranges of mountains extending towards northwest-southeast, plains, deposit cones, valleys and rivers between them. Our field of research is located in Konya Part, showing some differences in terms of its geography, vegetation and economic activities. There is a semi-drought climate in Akşehir. Average temperature is 1 1.8 °C annually. Annual total rainfall is 546.2 mm. Antropojen steps form the vegetation of the town. While step elements prevail in the river-basin, steps with trees are dominant in Sultandağları. Major economic activity in the area is agriculture and sector of social services. As the town is a gravitational centre of the near by towns, the sector of social services has become dominant in the region with the support of retail and wholesale trade. Agriculture supports the sector of social services, making contributions to the economic state of the town built on agricultural production. Besides the natural and historical richness of Akşehir, Nasrettin Hoca festive, whish is annually held in between 5 and 10 July, accelerates and improves the touristic activities in the area as this festive is both national and international.