Akşehir şehir coğrafyası
Urban geography of Akşehir
- Tez No: 159901
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÖZGÜR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Coğrafyası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 284
Özet
ÖZET AKŞEHİR ŞEHİR COĞRAFYASI Demirbaş, Atilla Doktora Tezi Sosyal Bilimler Enstitüsü Coğrafya (Türkiye Coğrafyası) Danışman: Prof. Dr. E. Murat ÖZGÜR Eylül, 2005, 257 Sayfa ÖZET Bu çalışmanın amacı, Akşehir'de çevreyle insan arasındaki ilişkileri incelemek, mekânların nasıl kullandığını saptamak ve şehrin gelecekteki durumu hakkında bazı ön görülerde bulunmaktır. Çalışma konusu olarak Akşehir'in seçilmesinde şehrin zengin tarihî geçmişi ve hinterlandındaki gelişmeler önemli olmuştur. Araştırmada nitel ve nicel veri toplama araçları kullanılmıştır. Bunlara ilaveten coğrafya çalışmalarında vazgeçilmez araçlar olan harita çizimleri yapılmıştır. Araştırmanın nitel boyutunda gözlem, görüşme ve doküman incelemesi yapılmıştır. Araştırmanın nicel kısmında Akşehir'de yaşayanların şehre yönelik algılarını tespit etmek amacıyla bir anket geliştirilmiştir. Anket dört bölümden oluşmakta olup likert tipinde düzenlenmiştir. Anket Akşehir'de yaşayan 310 kişiye uygulanmıştır. Anketin çözümlenmesinde belirleyici istatistikler ve t testi uygulanmıştır. Akşehir, Sultan Dağları'nın kuzeydoğu eteklerinde, Tekke Deresi'nin oluşturduğu birikinti konisi üzerinde yer almaktadır. Akşehir, zamanla ovaya doğru büyümüştür. Akşehir ovası, Sultan Dağları ile Emir Dağları arasında uzanır. Bu ova, aynı zamanda önemli yolların geçtiği doğal bir güzergâh niteliği taşımaktadır. Akşehir'e yerleşilirken ovanın ve Sultan Dağları'nın olumlu etkileri dikkate alınmıştır. Bol su kaynakları, dağ ile ovanın temas alanında ortaya çıkan farklı faaliyet ortamları(verimli topraklar, zengin doğal bitki örtüsü ve yaban hayatı) elverişli güvenlik koşulları, bu alanda yerleşilmesinde önemli faktörler arasındadır. Akşehir çevresindeki ilk yerleşmeler İlk Tunç Çağına aittir. Burası tarihî yolların buradan geçmesiyle farklı dönemlerde ticarî faaliyetlerin önemli olduğu bir yer olmuştur. 1896 yılında demiryolunun buraya ulaşması, ticarî önemini bir kez daha artırmıştır. 1904VI yılında Osmanlı Bankası şubesinin açılması buna ilave olarak 1909 yılında bir yerel bankanın açılması Akşehir'in ticarî potansiyelini hem göstermiş hem de arttırmıştır. Kurtuluş Savaşı'nda sekiz ay boyunca komutanlık merkezi olması ise stratejik ve idarî açıdan önemini göstermektedir. Akşehir 1950'li yıllara kadar bir kasaba özelliği taşımaktadır. Araştırmanın nicel verilerine göre, ankete katılanlar özel sektör ve kamu kurumları tarafından Akşehir'e sunulan hizmetleri orta derecede yeterli görmektedir. Şehir içi dolmuş ve minibüs güzergâhları yeterli görülürken, sinema ve tiyatro etkinlikleri ise yetersiz görülmüştür. Akşehir'in sahip olduğu özellikler bölümünde Akşehir'in yollar açısından ve genel fizikî özelliklerini çok önemli görmelerine rağmen göç nedeniyle gecekondu alanlarını az önemli gördükleri sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
vıı ABSTRACT URBAN GEOGRAPHY of AKŞEHİR DEMİRBAŞ, Atilla Thesis for Doctorate Social Sciences Institute, Department of Geography Program of Turkey Geography Adviser: Prof. Dr. E. MURAT ÖZGÜR September, 2005, 257 Pages+XVIlI Purpose of this study is to examine the relationship between human being and its environment and land use in Akşehir and to make some predictions about the situation of Akşehir in the future. The reasons of selecting Akşehir as the subject of this study are its history and later developments on its hinterland. In the study qualitative and quantitative data collection instruments were used. In addition, for the visual purposes maps which are the most important instruments in geographical studies were used. In the qualitative part of the study, observations, interviews and document analysis were conducted. In the quantitative part of the study a questionnaire which was developed to determine the perceptions of people living in Akşehir towards Akşehir was developed.The questionnaires was formed by four main parts and was including multiple choice, five point likert type. This questionnaire was administered 310 persons living. To analyze quantitative data descriptive statistics and t- test were conducted. Qualitative results indicated that, Akşehir is located on the alluvial of the Tekke stream at the northern foot of the Sultan Mountains. In time, Akşehir enlarged toward the Akşehir plain which is located between Sultan and Emirdağ Mountains. Akşehir Plain has been an important area which was located on an important road (Hicaz Road) from the past to today. While Akşehir was settliing, the positive affects of the Akşehir plain and the Sultan Mountains were mainly taken in to consideration. Productive land, being easily defended, water resources and rich vegetation were the important factors to settle the city on this area.vııı The first settlement in Akşehir was in Bronze Era. In Archaic Era it's name was Philomelion. Since it was on Hicaz Road all through its history various commercial activities were organized in Akşehir. Opening of the railway in 1 896 increased the importance of the city one more time. In 1904 an office of Osmanlı Bank was opened. In addition, in 1909 a local bank office (Akşehir Bank) was opened. Opening of national and local bank offices in Akşehir is important to show the commercial potential of it. Being the center of commandership in Independence War for eight mounts also shows the importance of Akşehir from the administrative view point. Akşehir had shown characteristics of a town up to 1950's. However the socio economic and cultural developments started in 1950's have been positively effected the development of Akşehir. However new high ways that are the result of above mentioned developments negatively effected the economical relationship between Akşehir and its hinterland such as Yalvaç and Şarkikaraağaç Today Akşehir is a modern city in which 230.000 people are living The quantitative results indicated that, people in Akşehir think that, the services provided by public and private sectors are moderately enough, transportation (busses and minibuses) and weekly bazaars are enough however social activities like cinema, theatre are not enough. In terms of characteristics that Akşehir has, they find the roads and the physical characteristics as the most important characteristics, however they don't have that much positive opinion about migration to the city center and the suburb areas formed due to migration.