Demokrat Parti Döneminde yerel gazete örneği: Demokrat Akşehir Gazetesi (1952-1960)
Local newspaper example in the Democrat Party Period: Akşehir Democrat Newspaper (1952-1960)
- Tez No: 626550
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAHİDE SINMAZ SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
II. Dünya Savaşı'ndan sonra demokratikleşme hareketleri hız kazanmış ve Türkiye tarihinde önemli dönüm noktalarından biri yaşanarak ülkede çok partili hayata geçilmiştir. 7 Ocak 1946'da muhalefet partisi olarak kurulan Demokrat Parti, 1950 seçimleriyle iktidara geçmiştir. 1950-1960 yıllarındaki Demokrat Parti iktidarı birçok alanda çalışmalara konu olsa da bu dönemde çıkarılmış olan iktidar lehine propaganda yapan demokrat gazeteler yeterince incelenmemiştir. Ayrıca Akşehir'in de coğrafyası, iklimi, mimarı eserleri ya da eski dönemlerdeki yeri birçok tez çalışmasında araştırılmış fakat Demokrat Parti dönemindeki Akşehir'in durumu ele alınmamıştır. Demokrat gazetelerden biri olan“Demokrat Akşehir Gazetesi”26 Haziran 1952 tarihinde Şükran Benderlioğlu sahipliğinde Akşehir'de yayın hayatına başlamış ve tezin temel kaynağı olarak belirlenmiştir.“Demokrat Parti Döneminde Yerel Gazete Örneği: Demokrat Akşehir Gazetesi (1952-1960)”adlı tez çalışmamızda Türkiye genelinde yaşanan siyasi, sosyal, ekonomik gelişmelerin Akşehir'e nasıl yansıdığı Demokrat Akşehir Gazetesi'nin bakış açısıyla anlatılmaya çalışılmıştır. Bununla beraber iktidar ve muhalefet arasındaki ilişkiler karşısında yayın hayatı boyunca Demokrat Parti'yi destekleyen gazetenin Akşehir'de oluşturmaya çalıştığı kamuoyu da ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
After World War II, the movements of democratization gained speed then one of the major turning point in Turkey's history occurred and multiparty system started in the country. The Democrat Party, was founded as an opposition party on January 7, 1946, came to power in the 1950 elections. Although the Democratic Party power in 1950-1960 was subject to studies in many areas, Democrat newspapers that made propaganda in favor of the ruling issued during this period were not examined sufficiently. In addition, the geography, climate, architectural works of Akşehir or its place in the old periods were studied in many thesis, but the situation of Akşehir in the Democratic Party period was not discussed. Demokrat Akşehir Newspaper, which was one of the Democrat newspapers, started its publication in Akşehir under the ownership of Şükran Benderlioğlu on June 26, 1952 and was identified as the main source of this study. In this thesis, with the title of“Demokrat Parti Döneminde Yerel Gazete Örneği: Demokrat Akşehir Gazetesi (1952-1960)”, how political, social and economic developments, which occurred throughout Turkey, are reflected in Akşehir, is tried to be explained from the point of view of Demokrat Akşehir Newspaper. Additionally, in the face of the relations between the government and the opposition, the public opinion that the Demokrat Akşehir newspaper, which supported the Democratic Party throughout its life, tried to form in Akşehir was also tried to be revealed.