Buzağılarda hydranencephalie olgularında patolojik-anatomik bulgular
Pathologic-anatomic findings in calves with hydranencephaly
  1. Tez No: 11025
  2. Yazar: RIFKI HAZIROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HÜSEYİN KERİM URMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
- 90 - ÖZET Bu çalışma hidranensefali'li. 22 buzağı üzerinde ger çekleştirilmiştir. Buzağıların 13 'ü Alanya, 9'u İçel İli ve çevresinden, 1985 yılında seyreden epizooti sırasında sağlanmıştır. Hidranensefali'li buzağılara ve bunların bazılarının annelerine ait 18 kan serumu örneğinin Pirbright Araştırma Enstitüsü"nde yapılan serolojik muayenesinde, hepsinin değişen derecelerde Akabane virusuna karşı nötralizan antikorlar içerdiği saptanmıştır. Bu serumların 8' inden ise Mavidil'e karşı ELISA pozitif sonuç alınmıştır. Ayrıca Etlik Hayvan Hastalıkları Araştırma Enstitüsü'nce çalışmada kullanılan buzağıların ikisinin kanından Mavidil virusu izole edilmiştir. İzolasyonu yapılan viruslar Pirbright Araştırma Enstitüsü'nde serotip k olarak identifiye edilmiştir. Buzağılarda körlük dışında belirgin bir klinik bulguya rastlanmamıştır. Makroskopik olarak, beyinde hemisferlerin değişen derecelerde serebrospinal sıvı ile dolu olduğu gözlenmiştir. Be yin stem'i ise normal görünümdedir. Korpus şitriatum, talamus, hipokampus, tektum mezensefali ve serebellum'da basınca bağlı değişiklikler dikkati çekmiştir. Epifiz displesment ' ine ve hipo- plazi'sine birer buzağıda rastlanmıştır. Ventriküler sistemde 3. beyin kamarasında kireç birikintilerinin oluşturduğu tıkanma sadece bir olguda gözlenmiştir. Çok belirgin kavum septi pellusidi (kistik septum pellusidum), septum pellusidum'da defekt ve kısmi korpus kallozum yokluğu diğer makroskopik bul gulardandır.- 91 Mikroskopik olarak, kısmen kalın olan rezidüel hemisfer dokusu normal histolojik tabakalanmayı göstermesine rağmen ince olan doku sklerotik görünümdedir. Bazı alanlarda ise sadece leptomeninksler yer almaktadır. Rezidüel hemisfer doku ları genel olarak ince bir substansia alba katından oluşmuş tur ve bu katta görülen gliozis nedeniyle ana kaviteye doğru çıkıntılar yapmaktadır. İnce olan rezidüel hemisfer dokusunda görülen sklerotik görünüm, benzer şekilde hemen hemen her ol guda, medulla oblongata' da promontoryum gliozum kalami skrip- tori'de de gözlenmiştir. Ayrıca subependimal rozetler ile sub ependimal gliozis, fokal gliozis, indiferensiye nöyronal nodüller, subkortikal kavitasy onlar ve hafif perivaskuler infiltrasy onlar diğer bulgulardandır. Miyelinasyon normaldir. Tüm olgularda görülen bu yangısal olmayan değişiklikler yanısıra bir buzağıda nonpurulent bir ensefalitis saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
- 92 - SUMMARY Pathologic-Anatomic Findings in Calves with Hydranencephaly This study based on hydranencephalic 22 calves. These calves were obtained from Alanya town and İçel city and their vicinity during epizootic period in 1985* The serum neutralizing antibodies against to Akabane virus were detected in eighteen blood sera taken from hydran encephalic calves and their mothers by Pirbright Animal Virus Research Institute in England. The ELISA positive results for bluetongue virus were also determined in eight of eighteen sera. In addition, bluetongue virus was isolated from blood of two hydranencephalic calves by Etlik Animal Disease Research Institute in Ankara of Turkey. These isolates were identified as bluetongue virus serotype k by Pirbright Animal Virus Research Institute. All of the calves did not show any remarkable clinical symptoms except blindness. Macroscopically, the hemispheres filled with various amounts of cerebrospinal fluid were observed in the calves. The brain stems were normal in appearance. The changes due to compression were noticed in the thalamus, corpus striatum, hippocampus, tectum mesencephali and cerebellum. The displace ment and hypoplasia of the pineal body were encountered in two calves, separately. The obstruction of 3 rd ventricle in the ventricular system due to calcium salts precipitations was observed in one calf. The other macroscopical findings were cystic septum pellucidum, defect of septum pellucidum and partial absence of corpus callosum.- 93 Microscopically, narrow residual hemispheric tissues were sclerotic in appearance, although the relatively large tissues had normal histologic structure and some areas of residual tissues composed of only leptomeninges. Generally, residual hemispheric tissues had narrow substantia alba protruding to the membranous sacs due to gliosis. Sclerotic appearance were also observed in promontorium gliosum calami script orii of medulla oblongata in almost all cases. The other microscopical findings were subependymal rosettes, subependymal gliosis, focal gliosis, undifferentiated neuronal nodules, subcortical cavitations and mild perivascular cuffings. Myelination was normal. These noninflammatory changes were found in all cases except one, that case had nonpurulent encephalitis.