Hayat bilgisi ve sosyal bilgiler derslerinin meslek ve sanat seçiminde etkisi verolü
The Effect and role for the preference art and job of the life and social sciences lessons
- Tez No: 110243
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KENAN ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
IV ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ“HAYAT BİLGİSİ VE SOSYAL BİLGİLER DERSLERİNİN MESLEK VE SAN'AT SEÇİMİNDE ETKİSİ VE ROLÜ”Yaşar KIZILÇUBUK Danışman: Yrd. Doç. Dr. Kenan ÇETİN 2002 Sayfa: 53 Jüri: Yrd. Doç. Dr. Kenan ÇETİN : Yrd. Doç. Dr. A. Zeki MEMİOĞLU : Yrd. Doç. Dr. Selahattin TOZLU İlköğretim Hayat Bilgisi ve Sosyal Bilgiler derslerinin müfredatlarında yer alan meslek ve sanat seçimi ile ilgili hedeflerin genel hedefler içerisindeki oranı yetersiz denecek seviyededir. Bu hedeflerin sayısı, meslek ve sanat seçiminin önemi dikkate alınarak artırılmalıdır. İlköğretim Hayat Bilgisi ve Sosyal Bilgiler derslerinin müfredatında yer alan meslek ve sanat seçimi ile ilgili konuların yeterliliğine bakıldığında; Konular teorik açıdan yeterli gibi görülmektedir. Fakat pratik alanın daha ayrıntılı biçimde ele alınması gerekir. Sınıf Öğretmenlerinin de meslek ve sanat seçimi ile ilgili bilgi yetersizliği olduğu tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT MASTER THESIS THE EFFECT AND ROLE FOR THE PROFERENCE ART AND JOB OF THE LİFE AND SOCIAL SCIENCES LESSONS" Yaşar KIZILÇUBUK Consultant: Assist. Prof. Dr. Kenan ÇETİN 2002 Page: 53 Jury: Assist. Prof. Dr. Kenan ÇETİN : Assist. Prof. Dr. A. Zeki MEMİO?LU : Assist. Prof. Dr. Selahattin TOZLU The level of target of these lessons (life and social science) aren't go enough to the level of target other lessons for the preference of the art and job. So that those targets have been rised because of these preperences. If use criticize the enoughity of these lessons we see that, they can be seen enaugh as teoric, but at pratical it can be offered that they have been ariticized too deeply. And another problem is that the teachers aren't expert and they can't give enaugh and right knowladges about this subject to the students.