Veri ambarcılığı ve Türkiye uygulaması
Data warehousing and an application Turkey
- Tez No: 110242
- Danışmanlar: PROF.DR. SİBKAT KAÇTIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
IV ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ VERİ AMBARCILIĞI VE TÜRKİYE UYGULAMASI Ümran GEZDER Danışman : Prof. Dr. Sibkat KAÇTIOĞLU 2002-SAYFA: 110 Jüri : Prof. Dr. Sibkat KAÇTIOĞLU Prof. Dr. Muammer YAYLALI Yard. Doç. Dr. Abdullah NARALAN 1990 'lı yılların başından itibaren Amerika ve bazı Avrupa ülkelerinde popüler olmaya başlayan ve gelişimini sürdürmekte olan veri ambarlan artık Türkiyede'de uygulama alanları bulmaya başlamıştır. Bu çalışmayla veri ambarı faaliyetleri hakkında kullanıcılar ve yöneticilerin bilgilendirilmesi ve bazı pratik çözümlerin ortaya konulması amaçlanmıştır. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, bilgi, bilgi yönetimi ve bilgisayarlı yönetim destek sistemleri ile ilgili olarak bazı kısa bilgiler takdim edilmiştir. İkinci bölümde, veri ambarı açıklanmıştır. Üçüncü bölümde, mağazacılık sektörüne ait veri ambarcılığı incelenmiştir. Dördüncü bölümde, veri ambarcılığının ne kadar iyi uygulandığını, veri ambarının zayıf noktalarının neler olduğunu ve veri ambarını iyileştirmek için neler yapılabileceğini tespit etmek amacıyla bazı özel kurumların bilgisayar sistemlerinde bir uygulama yapılmıştır. Sonuç olarak, işletmeler hizmet verdikleri müşterilerini daha iyi tanımak ve kontrol altında tutmak, kendi verdikleri hizmetlerin karlılığını ölçmek, şirket açısından doğru kararlan vermek için bilgi teknolojilerini daha yoğun kullanmaya başlamışlardır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS DATA WAREHOUSING AND AN APPLICATION TURKEY Ümran GEZDER Advisor : Prof. Dr. Sibkat KAÇTIO?LU 2002-PAGE:110 Jury : Prof. Dr. Sibkat KAÇTIO?LU Prof. Dr. Muammer YAYLALI Asst. Prof. Dr. Abdullah NARALAN The Data Warehouse concept which had started to be popular since the years 1990 in US and some Europe countries and have still been in developing process, has been in action in different application areas in Turkey now. This study is aimed to make users and managers aware of data warehouse actions and provide some practical solutions. The study consists of four chapters. First chapter provides a brief introduction of the data, the data administration and Management support systems. In the second chapter, data warehouse have been explained, hi the third chapter, data warehousing application on retail sector have been described in details. In the fourth chapter, an application has been has been carried out in the data warehouse or some private firms in Turkey to determine how good data warehousing are applied, what are the weak points of computer systems, and what could be done to improve the data warehouse. In conclusion, most companies have started to use IT technologies much than previous, to follow their customers and to keep them in control, to measure the profit of the services they have been giving, to make the right decisions for their company.