Erzurum ilinde görev yapmakta olan beden eğitimi öğretmenlerinin iş doyum düzeylerinin incelenmesi
A Research on the levels of the job satisfaction for the teachers of physical education who work in Erzurum
  1. Tez No: 110273
  2. Yazar: ERCAN KOÇAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞÜKRÜ DÜZGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ERZURUM İLİNDE GÖREV YAPMAKTA OLAN BEDEN EĞİTİMİ ÖĞRETMENLERİNİN İŞ DOYUM DÜZEYLERİNİN İNCELENMESİ Ercan KOÇAK Danışman: Yrd. Doç. Dr. Şükrü DÜZGÜN 2002-Sayfa: 58 Jüri : Prof. Dr. Muhittin AŞKIN Yrd. Doç. Dr. Şükrü DÜZGÜN Yrd. Doç. Dr. Cevat YERDELEN Bu araştırma, Erzurum il merkezinde görev yapmakta olan beden eğitimi öğretmenlerinin iş doyum düzeyleri ile cinsiyet, mesleki kıdem, aylık gelir, Erzurum ilini seçme nedeni ve araç-gereç değişkenleri arasında anlamlı bir ilişkinin olup olmadığım tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemi Erzurum il merkezindeki Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okulların ve Atatürk Üniversitesi Beden Eğitimi Spor Yüksek Okulu ile Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi Beden Eğitimi ve Spor Bölümünün beden eğitimi öğretmenleridir. Bu çalışmada iş doyumu araştırmalarında kullanılıp geçerliliği kabul edilmiş olan“ Minnesota İş Doyum Ölçeği ”uygulanmıştır. Araştırmaya alınan beden eğitimi öğretmenlerine cinsiyet, mesleki kıdem, aylık gelir, Erzurum ilini seçme nedeni ve araç-gereç değişkenleri arasındaki ilişkiyi belirleyen bir anket uygulanmıştır. Anket sonucunda elde edilen verilerin istatistiksel analizi SPSS WINDOWS paket programı ile yapılmıştır. Araştırmanın sonucunda Erzurum'da görev yapan beden eğitimi öğretmenlerinin iş doyumları ile cinsiyet, mesleki kıdem, Erzurum ilini seçme nedeni ve aylık gelir değişkenleri arasında anlamlı ilişki bulunmamıştır. Ancak beden eğitimi öğretmenlerinin araç-gereç değişkeni ile iş doyumu arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur ( P < 0,05 ).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS A RESEARCH ON THE LEVELS OF THE JOB SATISFACTION FOR THE TEACHERS OF PHYSICAL EDUCATION WHO WORK IN ERZURUM Ercan KOÇAK Advisor : Asst. Prof. Dr. Şükrü DÜZGÜN 2002 - P : 58 Jury : Prof. Dr. Muhittin AŞKIN Asst. Prof. Dr. Şükrü DÜZGÜN Asst. Prof. Dr. Cevat YERDELEN This research was conducted to define any significant relation between the level of job satisfaction and gender, professional seniority, montly income, reasons for choosing Erzurum and tool-material variables of physical education teachers working at the center of Erzurum. The subjects of the study are teachers from schools of the Ministry of Education and Atatürk Universty school of physical education sports and physical education and sports department of Kazım Karabekir Education Faculty.“ Minnesota Job Satisfaction Scale ”which was used in job satisfaction researches and the validity of which was admitted was administered in study. Physical education teachers, i.e. the subjects, were given a questionnaire determining the relation between the variables of gender, professional seniority, montly income, reasons for choosing Erzurum and tool-material. The data collected were analyzed using the SPSS statistical package. As a result of the study, it was found that there was no significant relation between job satisfaction of these teachers and their gender, professional seniority, reasons for choosing Erzurum and montly income variables.