Ortaokul ve liselerde çalışan görsel sanatlar öğretmenlerinin mesleki tutumlarının bazı değişkenlere göre incelenmesi
Examination of professional attitudes of visual arts teacher working in secondary and high schools according to some variables
  1. Tez No: 587615
  2. Yazar: YAKUP DURSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP GÖKDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Bu araştırmada, ortaokul ve liselerde çalışan görsel sanatlar öğretmenlerinin mesleki tutumlarının bazı değişkenlere göre incelenmesi ele alınmıştır. Yöntem: Bu çalışmada nicel araştırma benimsenmiş olup betimsel tarama modelinde bir araştırmadır. Örnekleminin belirlenmesinde uygun veya elverişli örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma örneklemi 2018-2019 öğretim yılının 2. yarısında Erzurum ilinde görev yapmakta olan 60 görsel sanatlar öğretmeninden oluşmuştur. Araştırmanın verilerinin toplanmasında Bilgin tarafından Türkçeye uyarlanması yapılan Öğretmenlik Mesleki Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Görsel sanatlar öğretmenlerinin mesleki tutum ölçeği yaş, cinsiyet, okul türü, okul kademesi ve mesleki yıl değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık gösterip göstermediği incelenmiştir. Bunu test etmek için aritmetik ortalama, standart sapma ki-kare testi, bağımsız t testi, Kruskal-Wallis testi, Mann-Whitney U testi kullanılmıştır. Araştırma kapsamında tüm istatistik işlemler için SPSS for Windows 22. 00 istatistik paket programı kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmada, Görsel sanatlar öğretmenlerinin mesleki tutumlarının, mesleki yıl değişkenine göre anlamlı farklılık gösterdiği, yaş, cinsiyet, okul türü ve okul kademesi değişkenine göre anlamlı farklılık göstermediği bulgularına ulaşılmıştır. Sonuç: Araştırmanın sonuçlarına göre, görsel sanatlar öğretmenlerinin genellikle olumlu mesleki tutuma sahip oldukları anlaşılmıştır. Görsel sanatlar öğretmenlerinin mesleki tutumları yaş, cinsiyet, okul türü ve okul kademesi değişkenlerinde farklılık göstermezken mesleki yıl değişkenine göre farklılıklar görülmektedir. Mesleğinin ilk yıllarında olan görsel sanatlar öğretmenlerinin kurallara karşı daha bağlı bir tutum sergiledikleri gözlemlenmiştir. Mesleki yıl olarak daha kıdemli olan görsel sanatlar öğretmenleri daha esnek bir tutum sergilemişlerdir.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this research, the examination of the professional attitudes of the visual arts teachers working in secondary schools and high schools according to some variables was addressed. Method: In this study, quantitative research has been adopted and it is a research in descriptive survey model. In order to determine the sample of the study, appropriate or convenient sampling method was used. The study sample of the study consisted of 60 visual arts teachers working in Erzurum province in these cond half of 2018-2019 academic year. In order to collect the data of the study, the Teaching Professional Attitude Scale which is adapted to Turkish by Bilgin was used. It was examined whether visual arts teachers showed a significant difference according to age, gender, type of school, school level and Professional year variables. Arithmetic average, Standard deviation, chi –square test, independent t-test, Mann Whitney u-test were used to this test .SPSS for Windows 22.00 statistical software package was used for all statistical operations in the scope of research. Findings: In the research, it was found that the professional attitudes of a significant difference according to the professional year variable and there were no significant differences according to the age, gender, school type and school level variable. Result: According to the results of the study, it is understood that visual arts teachers generally have a positive professional attitude. While the professional attitudes of the visual arts teachers do not differ in terms of age, gender, school type and school level, there are differences according to the professional year variable. It is observed that visual arts teachers who were in the first years of their profession had a more connected attitude towards the rules. Visual arts teachers, who were more senior in the professional year, exhibited a more flexible attitude. Suggestions have been made in accordance with these findings.