İslam Borçlar Hukuku açısından adi kira ve hasılat kirası
According to Islamic Law ordinary rent and returns rent
- Tez No: 110274
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MURTAZA KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ İSLAM BORÇLAR HUKUKU AÇISINDAN ADİ KİRA VE HASILAT KİRASI Nurullah ŞİMŞEK Danışman: Yrd. Doç. Dr. Murtaza KÖSE 2002- Sayfa:90 Jüri: Yrd. Doç. Dr. Murtaza KÖSE Prof. Dr. Davut YAYLALI Doç. Dr. Fahrettin KORKMAZ Klasik fıkıh kitaplarında kira akdi müstakil bir akit tipi olarak incelenmeyip kompleks bir akid olan icare akdi bünyesinde incelenmiştir. Kira akdi fıkıh kitaplarında zamanın ve şartların anlayışına göre işlenmiştir. Dolayısıyla kira akdinin modern hukukta olduğu gibi adi kira ve hasılat kirası şekliyle bir ayrımına rastlanmaz, ancak İslam hukuk tarihinde her iki kira tipi uygulamalarına rastlanmaktadır. Günümüzde sahası oldukça genişleyen kira akdi hususunda İslam borçlar hukukunun temel prensipleri göz önünde bulundurularak yeni düzenlemeler yapılmasının gerektiği kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
SUMMARY MASTER THESIS ACCORDING TO ISLAMIC LAW ORDINARY RENT AND RETURNS RENT Nurullah ŞİMŞEK Supervizor: Asist. Prof. Dr. Murtaza KÖSE 2002- Page:90 Jury: Asist. Prof. Dr. Murtaza KÖSE Prof. Dr. Davut YAYLALI Assoc. Prof. Dr. Fahrettin KORKMAZ In the classical fıkh books rent contract isn't examined as a type of autonomous contract, but it is examined in the structure of“icara”contract that is a complex contract. Rent contract in fihk books is studied according to ideas of time and conditions in those days. Teherefore it isn't seen that rent contract is classified in shape of ordinary rent and returns rent as in the modern law. However it is seen some practices these two types of rent contracts in Islam law history. Nowadays in my opinion new arrangements must be done about rent contract the area of which has expanded by taking into consideration the main principles of Islam debts law.