İşletmelerin spor kulübü kurmalarının iş tatmini üzerine etkisi
The Business administrations effect on the job satisfaction establishing sport club
- Tez No: 110284
- Danışmanlar: PROF.DR. NURULLAH GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ İŞLETMELERİN SPOR KULÜBÜ KURMALARININ İŞ TATMİNİ ÜZERİNE ETKİSİ Muammer SARIKAYA Danışman: Prof. Dr. Nurullah GENÇ 2002- SAYFA: 149 Jüri : Prof. Dr. Nurullah GENÇ Bu çalışmanın başlıca amacı, işletmelerde kurulan spor kulüplerinin, spor tesislerinin ve sportif faaliyetlerin, çalışanların iş tatminin üzerine etkisini belirlemek, olumlu ve olumsuz yönlerini ortaya koymaktır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, iş tatmininin tanımı ve kapsamı, kaynaklan, iş tatminini belirleyen etmenler ve iş tatmini modellerinin yanısıra örgütlerde beşeri ilişkiler ve insan faktörünün önemi incelenmiştir. İkinci bölümde, sporun psikolojik, toplumsal ve ekonomik öneminin yanında; spor kulüpleri ve tesislerinin iş tatmini ve insani ilişkiler açısından önemi incelenmiştir. Üçüncü bölüm, araştırmanın amacına dayalı olarak geliştirilen ölçme.araçları, gözlem ve mülakat yoluyla uygulama yapılan işletmelerden elde edilen verilerin analizi, bulguları ve yorumlanmasını içermektedir. Bu çalışmanın sonucunda, işletmelerin spor kulüpleri ve spor tesisleriyle iş tatmini arasında olumlu yönde bir ilişkinin olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT MASTER THESIS THE BUSINESS ADMINISTRATIONS EFFECT ON THE JOB SATISFACTION ESTABLISHING SPORT CLUB Muammer SARIKAYA Supervisor: Prof. Dr. Nurullah GENÇ 2002-PAGE: 149 Jury : Prof. Dr. Nurullah GENÇ A primary goal of this study is to determine the effect of sport clubs and sport associations established in business enterpireses, sport activities on workers' job satisfaction and put forward negative-positive sidesi them. The study consists of three parts. In the first part, besides definition and scope of satisfaction, its sources, determine factors and models; human relationship in organizations and importance of factors have been examined. In the second part, in addition to psychological, social and economic importance of sport; sport clubs and sport associations have been examined on job satisfaction and human relationships. The third part consists analysis, findings and interpretion obtained from business enterpireses by observations, interviews and tools develop according to aim of this study. As a result of this study, it has been determined the there is a positive relationship between job satisfaction, sport clubs and sport associations of business enterpireses.