Spor kulüplerinde ekonomik işlemlerin muhasebeleştirilmesi ve finansal tablolar
The Accounting system of economic procedures and financial tables of the sports clups
  1. Tez No: 101905
  2. Yazar: ADNAN ÖZEL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HÜSEYİN ERGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
ÖZET Spor kulüplerinin küçük bir dernek hüviyetinde kalması, ticari bir faaliyet gibi düşünülmemesi, spor kulüplerinin yardım kuruluşu gibi algılanması, bu işletmelerinin fınansal kaynaklarının ve varlıklarının sorumsuzca yada gelişigüzel kullanılmasını gerektirmez. Hatta bu finansman kaynakları ve varlıkların maksimum verimlilikte kullanılması bir zorunluluktur. Bunun içinde muhasebe bilgilerine büyük önemde ihtiyaç duyulmaktadır. Günümüzde, spor kulüpleri profesyonel spor faaliyetleriyle, hizmet sektörü içinde önemli pir paya sahip kuruluşlar haline gelmiştir. Bu yönü ile spor kulüplerinin şirketleşmesi ve halka açılması bir zorunluluk halini almıştır. Ülkemizde de bu konuda gelişmeler mevcuttur. Dolayısıyla bu işletmelerin varlıkları, kaynaklan ve faaliyet bilgilerine büyük ihtiyaç bulunmaktadır. Spor kulüpleri, kendi kaynaklarını yaratacak ve bunları etkili kullanacak yöneticilere ihtiyaçları olduğu gibi, işletme hakkında bilgi verecek, yol gösterecek, yönetimi değerlendirecek ayrıntılı bilgilere de ihtiyaç duyarlar. Bu çerçevede birinci bölümde; spor kulübü kavramı açıklanarak, kurulması, yönetim yapısı, gelir kaynakları, vergi kanunları karşısındaki durumu, şirketleşmesi ve halka açılmasıyla ilgili genel bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde, Spor kulüplerinde meydana gelen ekonomik işlemler neler olduğu üzerinde çalışılmış ve muhasebe kavram ve ilkeleri doğrultusunda muhasebeleştirilmesi ve raporlanması üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde; Spor kulüplerinde muhasebe sistemi ve işlevleri açıklanmış, muhasebe ilke, standart ve politikaları belirtilerek, temel fınansal tablolar, şekil ve içerik yönünden genel olarak açıklanmıştır. Dördüncü bölümde; Türkiye Birinci Profesyonel Futbol Liginde takımı bulunan bir spor kulübünde uygulama yapılmış sonuç ve bulgulara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Sports clups are small associations and help establishments. But, the financial profits and existences of these managements can't be employed irresponsibly and casually. Also, it is necessary to use these financial profits and existences in maximum productivity. So, the informations of accounting are necessary for the managements. Nowadays, sports clups have an important portion because of their professional sports activities in service sector. For this reason, sports clups must be company. In our country, there are a lot of important developments about this subject. So, the financial profits, existences and activity informations of these managements are also necessary. Sports clups need people who use their financial profits effectively. Also, these sports clups need a lot of detailed informations about their workings. In chapter one; the meaning of sports clup is explained and given a lot of general informations about its working, administrative, structure, financial profits and working rules. In chapter two; the economic procedures of sports clups are explained in an accounting system. In chapter three; accounting system of the sports clups and their functions are explained and emphasized. Also, basic financial tables of the sports clups are explained by emphasizing their politics and principles. In chapter four; some detailed informations about a football clup in the first professional football league of Turkey is searched and the results are explained.