Ortaöğretim öğrencilerinin özlük niteliklerinin ve baskın ben durumlarının iletişim becerileri ile ilişkisi
Demografic gualifications and ego states of secondary school related to communication skills
  1. Tez No: 110288
  2. Yazar: ÖZLEM İLASLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ MURAT SÜNBÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Bu araştırmada, ortaöğretim öğrencilerinin sınıf düzeyi, bölüm, anne eğitim durumu, anne mesleği, baba eğitim durumu, baba mesleği, ailenin aylık geliri ve cinsiyet gibi bazı özlük niteliklerinin, baskın ben durumları ve iletişim becerilerine etkileri incelenmiştir. Araştırmanın evreni, Konya ilindeki ortaöğretim öğrencileridir. Örneklemi ise, Konya ilindeki; Gazi, Fen, Selçuklu, Cemil Keleşoğlu, Fatih Endüstri Meslek, Meram Kız Meslek Liselerinin 1. ve 3. sınıf öğrencileridir. Örnekleme alınan öğrenci sayısı 536'dır. Öğrencilerin iletişim becerilerini değerlendirmede“İletişim Becerileri Ölçeği”, ben durumlarını değerlendirmede“Ben Durumları Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular aşağıdaki şekilde özetlenebilir. 1- Öğrencilerin iletişim beceri düzeylerinin; sınıf, bölüm, baba eğitim durumu, baba mesleği, ailenin aylık geliri ve cinsiyet değişkenlerine göre farklılaşmamasına rağmen, anne mesleğine göre, emekli olanların, anne eğitim durumuna göre; okuma yazma bilmeyenlerin yüksek düzey elde ettikleri bulunmuştur. 2- Öğrencilerin eleştirel ana-baba ben durumu düzeylerinin; sınıf, bölüm, anne eğitim durumu, anne mesleği, baba eğitim durumu, baba mesleği, ailenin aylık geliri değişkenlerine göre farklılık göstermemelerine rağmen, cinsiyet değişkenine göre farklılık gösterdiği bulunmuştur. 3- Öğrencilerin koruyucu ana-baba ben durumu düzeylerinin; sınıf, bölüm, anne eğitim durumu, anne mesleği, baba mesleği, cinsiyet değişkenlerine göre farklılık göstermemelerine rağmen, baba eğitim durumuna göre, ortaokul mezunlarının üniversite mezunlarına göre yüksek düzey elde ettikleri, ailenin aylık gelirine göre, en düşük gelire sahip öğrencilerin en yüksek gelire sahip öğrencilerin göre yüksek düzey elde ettikleri bulunmuştur. 4- Öğrencilerin yetişkin ben durumu düzeylerinin; sınıf, anne eğitim durumu, anne mesleği, baba eğitim durumu, baba mesleği, ailenin aylık geliri ve cinsiyet değişkenlerine göre farklılık göstermedikleri, bölüme göre, fen bilimlerindeki öğrencilerin farklılık gösterdikleri gözlenmiştir. II5- Öğrencilerin doğal çocuk ben durumu düzeylerinin; sınıf, baba eğitim durumu, baba mesleği değişkenlerine göre farlılık göstermediği, anne eğitim durumuna göre, üniversite mezunlarının, anne mesleğine göre, kamuda çalışanların, ailenin aylık gelirine göre, en yüksek gelire sahip öğrencilerin farklılık gösterdikleri bulunmuştur. Cinsiyet değişkeninde de farklılık gözlenmiştir. 6- Öğrencilerin uygulu çocuk ben durumu düzeylerinin; sınıf, bölüm, anne eğitim durumu, cinsiyet değişkenlerine göre farklılık göstermedikleri, anne mesleğine göre, emekli olanların, baba eğitim durumuna göre, ilkokul mezunları, baba mesleğine göre, özel çalışanların, ailenin aylık gelirine göre, en düşük gelire sahip öğrencilerin en yüksek gelire sahip öğrencilere göre farklılık göstermişlerdir. Bölüme göre çocuk gelişimi bölümü farklılık göstermiştir. III
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this research, the effects of gender, grade level, department, education level of mother and father, income level of family and parents' profession on secondary school students' communication skills and ego states are examined. The general universe of the research comprises secondary school students in Konya. The sample of research in consisted of 536 students from the first and third grades of Gazi, Selçuklu, Cemil Keleşoğlu, Fen High Schools, Fatih Technical School, Meram Girls' High School in Konya. In determining the communication skills, Communication Skills Scale was used and Ego State Scale to determine ego states of students. The findings of the research can be summed up as follows: 1- Although the students' communication skills levels differ according to their gender, grade, department, monthly income levels of family, father's education level and father's profession, according to mother's education level, illiterates, according to mother's profession, the retirements are found to be in differentiation. 2- Although the students' critical parent ego states don't differ according to grade, department, mother's education level and profession, father's education level and profession and family's monthly income level, it was found out that they differ according to students' gender. 3- Although nurturing parent ego states of students don't differ according to grade, department, gender, mother's education level and profession and father's profession, according to father's education levels; when compared with university graduates, secondary school graduates gain higher levels; according to monthly income level of family it was found out that compared with the students who have the highest income, the students with the lowest income gain a high level. 4- Although the students' adult ego states don't differ according to grade, parents' education level and profession, gender and monthly income level, according to department; the students of science department are observed to be different. IV5- According to grade, father's profession and father's education level, the students' natural child ego don't differ however, the students: according to their mother's education level; university graduates, according to mother's profession; the mothers in public service, according to income level; the students who have the highest income compared with the students with the top income were observed to be different. Also, a difference was obseved according to gender. 6- The students' adopted child ego states don't differ according to grade, mother's education level and gender. But, the students differentiate according to mother's profession: the retired ones, according to father's education level; primary school graduates, according to father's profession; the fathers in private service, according to income level; compared with the students with the highest income, the students who have the lowest income, according to department; the students of children development are to be different.