Öğretmenler ve okul müdürlerinin branş dışından atanan sınıf öğretmenlerine karşı tutumları
Attitudes of teachers and principals toward teachers who are not graduated from the faculty of education but given teaching job
- Tez No: 110287
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSA KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET 8u araştırmada sınıf öğretmenleri ve okul müdürlerinin branş dışından atanan sınıf öğretmenlerine karşı tutumları incelenmiştir. Araştırma, tarama modeli niteliğindedir. Araştırmanın evrenini 2000-2001 eğitim-öğretim yılında Konya ili Merkez ilçelerinde görev yapan okul müdürleri ve sınıf öğretmenleri oluşturmaktadır. Örneklem grubunu ise 260 yönetici ve öğretmen oluşturmaktadır. Veriler yönetici ve öğretmenlere tarafımızdan geliştirilen bir anket dağıtılarak toplanmıştır. Verilerin çözümlenmesinde ise frekans, yüzdelik, aritmetik ortalama ve ANOVA tekniği kullanılmıştır. Araştırmada öğretmenlik mesleğinin özellikleri, temelleri, iyi bir öğretmende bulunması gereken nitelikler ve bilgi toplumu öğretmeninin yeterlikleri üzerinde durulmuştur. Ayrıca cumhuriyetten günümüze öğretmen yetiştirme tarihi ve istihdam politikaları detaylı bir şekilde incelenmiştir. Çalışmamızın sonucuna göre branş dışından gelen sınıf öğretmenleri okul müdürleri ve öğretmenler tarafından olumsuz olarak değerlendirilmiştir. Araştırmaya katılan yönetici ve öğretmenlerin %84,6 sı tekrar branş dışından öğretmen atanmasını istememektedir. VII
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study the attitudes of elementary school teachers and principals towards the elementary school teachers who are not graduated from the faculty of education but given teaching job. In this study a quantative method was used to examine teachers and principals attitude. The population of the study consisted of total 260 principals and elementary school teachers who worked in Konya in 2000-2001 education year. The data were gathered through a questionaire. The technique of frequency, percentage, arithmetical average and ANNOVA was used to analyse the data. We analysed the characteristics, and basis of teaching; the qualities the teaching requires, and the proficiency of the information society teachers. In addition, the history of teacher training and the employment policy were studied in detail. It was concluded that the teachers appointed as class teacher from other branches were misconceived (evaluated negatively) by the principals and teachers. 84.6% the teachers an principals included in the study don't want the teachers from other field to be appointed as class teacher. VIII