Temel tasarımın bilgisayar destekli öğretimi için bir modül tasarımı
Designing a module for computer aided basic design education
  1. Tez No: 110297
  2. Yazar: HARUN HİLMİ POLAT
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. HAFİZE PEKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Bu araştırmada, resim öğretmenliği, güzel sanatlar fakülteleri ve meslek eğitimi programlarında bulunan Temel Tasarım Dersi ve Bilgisayar Destekli Öğretim incelenerek, remel Tasarımın Bilgisayar Destekli Öğretimi için bir modül tasarımının yapılması amaçlanmıştır. Bilgisayar Destekli Öğretim ve Temel Tasarımla ilgili bilgiler literatürdeki kitap, makale, bildiri ve çeşitli araştırmaların taranması ile toplanarak yorumlanıp araştırmanın kuramsal dayanağı oluşturulmuştur. Araştırmanın kuramsal kısmında; bilgisayarın eğitimdeki kullanım alanlarına, Bilgisayar Destekli Öğretim biçimlerine, ders yazılımlarının taşımaları gereken eğitsel özellikler ilgili bilgilere ve yazılımların geliştirilme aşamalarına yer verilmiştir. Ayrıca Temel Tasarımın amaçlarına, uygulanış ve kapsamına da değinilmiştir. Temel Tasarım Dersinde, sanatın eleman ve ilkelerinin kavram ve kurallarının, bilgisayar destekli öğretimi için, ön hazırlık, tasarım ve uyarlama (programlama) aşamaları takip edilerek bir modül geliştirilmiştir. Geliştirilen modülün tasarım aşamaları ile eğitsel özelikleri örneklerle sunulmuştur. Araştırmanın sonucunda; resim öğretmenliği, güzel sanatlar fakülteleri ve meslek eğitimi programlarındaki alan derslerinin teorik kısımlarının öğretme-öğrenme süreci için Bilgisayar Destekli Öğretim yazılımlarının hazırlanabilmesinin mümkün olduğu ve bu alanda araştırma, geliştirme projelerinin yapılması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT By studying the basic design courses which are given at the fine arts schools, faculties and professional education programs, together with studying the computer aided education, we aimed to design an applicable software module for computer aided basic (artistic) design education. Theoretical basis of the study is build on literature extracts on computer aided education and basic design. Information on computer usage in education, features that arc essential to educational applications and stages of educational software development are given in the theoretical part of the study. The objectives, the applications and the extent of basic design is also mentioned. To demonstrate the concept and development of a software application suitable to teach the principles, the concept, the elements and the rules of art. by developing a module we followed the preparation, design and adaptation (programming) stages of educational program development. These stages and the educational features of the designed module are presented by examples. As the result of the study it is found that developing educational applications to support the teaching-learning process in the theoretical subjects which are thaught at fine arts schools, faculties, and professional education programs, is practicable and applicable and that further research and development projects in this field should be undertaken.