İnternet ortamında veri tabanı etkileşimli bir dersin geliştirilmesi ve öğrenme üzerindeki etkililiğinin değerlendirilmesi
Designing a databsae supported course in internet environment and evaluating its effectives on learning
- Tez No: 127742
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAFİZE KESER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
*JZ / 2p-"?£ 2. ÖZET İNTERNET ORTAMINDA VERİTABANI ETKİLEŞİMLİ BİR DERSİ GELİŞTİRME VE ÖĞRENME ÜZERİNDEKİ ETKİLİLİĞİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ Parlakkılıç, Alaattin Yüksek Lisans, Eğitim Teknolojisi Bölümü Tez Danışmanı : Doç.Dr.Hafize KESER Ocak 2003, 140 sayfa Bu çalışmada Internet ortamında veritabanı etkileşimli olarak tasarlanan bir dersin öğrencilerin başarısı üzerindeki etkililiğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma dört bölümden oluşmaktadır. Araştırmanın birinci bölümünde; araştırmanın problemi, amaç, önem, sayıltılar, sınırlılıkları ile bazı temel kavramların tanımları ve kısaltmaların açık yazılışları yer almaktadır. Araştırmanın ikinci bölümünde; araştırma modeli, veri toplama araçları, verilerin toplanması ve araştırma sonucu elde edilen verilerin çözümü ve yorumlanmasına ilişkin hususlar açıklanmıştır. Araştırmanın üçüncü bölümünde; literatür taraması sonucunda elde edilen bilgiler ile Web ortamında ders tasarımı araştırılmış, benzer çalışmalar incelenmiş ve örnek bir tasarımın nasıl yapıldığı anlatılmış, oluşturulan Web programı uygulanmıştır. Araştırmanın dördüncü bölümünde ise araştırmanın sonucu belirtilmiş ve deneysel işlemler sonucu ortaya çıkan bulgulara dayalı olarak geliştirilen bazı önerilere yer verilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu GATA SASO 2002-2003 öğretim yılı başında Astsubay Sınıf Okulu'nun 60 kişilik öğrenci grubu oluşturmuştur. Söz konusu programda kuramsal konulara yer verilen Haritacılık Dersi internet ortamında düzenlenmiştir. Her konu haftada 2 ders saati olarak (dersler 50'şer dk) kontrol grubuna (30 öğrenci) geleneksel öğretim yöntemi ile sınıf ortamında, deney grubuna ise (30 öğrenci) Web ortamında bilgisayar dersanesinde dört hafta süre ile uygulanmıştır. Araştırmanın deneysel çalışması sonucunda elde edilen veriler SPSS programı kullanılarak, aritmetik ortalama, standart sapma hesaplanmış, deney ve kontrol gruplarındaki öğrencilerin başarı puanlarının farklılaşıp farklılaşmadığı tek faktör üzerinde tekrarlanmış ölçümler için iki boyutlu varyans analizi ile test edilmiştir ve F değeri hesaplanmıştır. Ayrıca t testi ile deney ve kontrol gruplarının kendi içlerinde ilişkili olup olmadığı test edilmiş ve araştırma amaçları doğrultusunda yorumlanmıştır. Yapılan deneysel çalışma sonucundaki değerlendirmede Internet ortamında dersin öğrencilerin bilgi düzeylerini arttırmada anlamlı etkisi olmadığı, fakat sınıfta iletişimi iyi şekilde sağladığı, İnternette araştırma becerisini geliştirdiği ve öğrencilerin ders çalışma isteğini arttırdığı görülmüştür. m
Özet (Çeviri)
SUMMARY DESIGNING A DATABASE SUPPORTED COURSE IN INTERNET ENVIRONMENT AND EVALUATING ITS EFFECTIVENES ON LEARNING Parlakkılıç, Alaattin The purpose of this research was to assess the effectiveness of a database supported Web based course home page over student learning in internet environment. There were four parts in the research. In the first part the problem of the research, purpose, importance, limitations, hypothesis and some basic definitions were taken place. In the second part research model, data collection methods interpretations and solutions of gathered data were taken places. In the third part, related literature based on web design were reviewed and similar studies were explored in Web environment and a model design was put forward. In the fourth part the conclusion was explained and some proposals related with topic were suggested. The experimental study group includes 60 students from GATA SASO (Military University for noncommisioned Officier High School) at the beginning education year of 2002-2003. The map using lesson was choosen and a home page was designed for the purpose. Each topic was taught 2 hours per week. The experimantal group (30 students) was taught in computer room by using Map Using home page and the control group (30 students) was taught in their class by traditional method. The time for the experiment was 4 weeks. Data were analyzed by SPSS program, arithmetic mean and standard deviaition were calculated. Two-way ANOVA for repeated measures on one factor was used to test if there is a significiant difference between experimental and control groups' mean score. Besides, t test was tested for mean of both groups to learn whether the relantionships there were in both group or not. It was concluded that a database supported Web course does not have a greater affect than traditional learning environment on student learning by looking students' success scores. And also it was learned that the communication, research on the Internet and student motivation were developed by using class home page method. IV