Yabancılara Türkçe öğretiminde dinleme becerisinin bir web uygulaması aracılığıyla geliştirilmesi
Developing listening skills in teaching Turkish for foreigners via a web based application
- Tez No: 646612
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu araştırma; Türkçenin yabancı dil olarak öğretiminde dinleme becerisinin geliştirilmesine katkı sağlayacak bir web uygulamasının tasarlanması, bu tasarımın uzman ve öğrenciler tarafından içerik ve kullanım yönünden işlevselliğinin tespitini amaçlamaktadır. Çalışma kapsamında, alan yazın incelemesi yapıldıktan sonra uzmanlara danışılarak dinleme becerisini temel alan İzle Öğren başlıklı bir web yazılımı geliştirilmiştir. Araştırmada yeni bir sistem geliştirilmesi nedeniyle tasarım tabanlı araştırma modeli kullanılmıştır. Araştırma iki aşamadan oluşmuştur. Birinci aşamada araştırmanın tasarımı yapılmış, ikinci aşamada ise öğrenci ve uzmanların görüşleri ve araştırmacının gözlemleri doğrultusunda uygulamanın bazı bölümleri güncellenmiş ve uygulamada daha sonra yapılacak iyileştirmeler belirlenmiştir. Bu yazılımın iyileştirilmesi ve güncellenmesi için Gazi Üniversitesi TÖMER'deki B1, B2, C1 seviyelerinin her birinden 12, toplamda 36 öğrencinin ve farklı kurumlarda çalışan 10 alan uzmanının görüşü nitel araştırma yöntemleri kullanılarak alınmıştır. Öğrencilerin görüşleri yarı yapılandırılmış görüşme formu ile ses kaydı alınarak elde edilmiştir. Uzmanların görüşleri ise uzman görüşme formu aracılığıyla yazılı olarak alınmıştır. Ayrıca araştırmada destek veri olarak yazılımın tasarım ve öğrencilere uygulanması sürecindeki araştırmacının gözlem notları kullanılmıştır. Öğrenci görüşlerinden elde edilen bulgularda öğrencilerin büyük çoğunluğunun dijital ortamları Türkçe öğrenmek için kullandığı sonucu elde edilmiş ancak yabancılara Türkçe öğretmek amacıyla hazırlanmış yeterli sayıda uygulama olmadığından çoğunlukla sözlük ve YouTube uygulamalarını bu amaçla kullandıkları görülmüştür. Öğrencilerin daha çok otantik dizi, film gibi materyallerle Türkçe öğrenmek istediği ve mobil uygulamaları tercih ettiği tespit edilmiştir. Bu nedenle, uygulamanın mobil versiyonu da geliştirilmiştir. Öğrencilerin büyük çoğunluğu İzle Öğren'in Türkçe öğrenmelerine katkı sağladığını ve dinleme becerisini geliştirdiğini belirtmiştir. Uzmanların da büyük çoğunluğu uygulamanın yabancı dil olarak Türkçe öğrenen öğrencilerin dinleme becerisini geliştirebilecek özellikte olduğunu vurgulamıştır. Bu bağlamda, yabancı öğrencilerin Türkçe dinleme becerisini geliştirmek için tasarlanan İzle Öğren uygulamasının, amacına hizmet ettiği sonucu elde edilmiştir. Öğrencilerin büyük bir kısmının bu uygulamanın, kullanıcı dostu olduğu ve uzmanların tamamının teknik açıdan yönlendirme, pekiştireç gibi iyileştirmelerin yapılabileceği bölümlerin haricinde; uygulamayı teknik açıdan kullanılabilir bulmuştur. Uygulamada uzman, öğrenci görüşleri ve araştırmacı gözlemleri doğrultusunda birtakım iyileştirmeler yapılmış; bazı iyileştirmelerin ise İzle Öğren'in Beta sürümünün sona ermesinin ardından tekrar bir değerlendirme yapılarak uygulamaya eklenmesine karar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aims of this study are to design a web application that will contribute to the development of listening skills in teaching Turkish as a foreign language and to determine the functionality of the application in terms of content and usage by the experts and students. Within the scope of the study, after reviewing the literature, a web software, Ġzle Öğren, based on listening skills has been developed in consultation with experts. In the research, design based research model has been used due to the development of a new system. The research consists of two stages. In the first stage, the design of the research has been made and in the second stage some parts of the application has been updated in line with the opinions of the students, experts, the researcher and the improvements which will be made later on the application has been decided. The datas of the research in order to improve and update this software have been obtained by the opinions of 12 students from each of B1, B2, C1 levels, totally 36 students in Gazi University TÖMER and 10 experts working in different institutions by using qualitative research methods. The opinions of the students were obtained by taking audio recordings with a semi-structured interview form. The opinions of the experts were obtained in writing through the expert interview form. In addition, observation notes of the researcher during the design and implementation of the software to the students have been used as support data in the research. According to the findings obtained from the students' opinions, it is concluded that the majority of them use digital platforms to learn Turkish but it is seen that thet mostly use dictionaries and YouTube applications because of that there are not enough applications to teach Turkish to foreigners. It is seen that students mostly want to learn Turkish with authentic materials such as TV series and films, and most of them prefer mobile applications. Therefore, the mobile version of the application has also been developed. Most of the experts have emphasized that the application can improve the listening skills of the students. students stated that Ġzle Öğren has contributed to their learning Turkish and improved their listening skills. Most of the experts have emphasized that the application was able to improve the listening skills of students learning Turkish as a foreign language. In this context, it is concluded that İzle Öğren application which is designed for improving Turkish listening skills of foreign students, serves its aim. Most of the students have found the application user-friendly, and all of the experts have found the application technically problem-free, with the exception of sections where improvements such as technical guidance and reinforcement could be made. According to the views of the experts and students and the observations of the researcher based on the application, some updates have been made on the application and some of the development suggestions of İzle Öğren have been decided to be done after the end of Beta version.