Türkiye'deki girişimci profili
Entrepreneurship profile in Turkey
- Tez No: 110317
- Danışmanlar: PROF.DR. MAHMUT TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
ÖZET: Bu çalışma Prof. Dr. Mahmut TEKİN danışmanlığında Per.Yzb.Şakir DANSIK tarafından Selçuk Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, işletme Ana Bilim Dalı, Üretim Yönetiminde bir lisans tezi olarak hazırlanmıştır. Çalışmanın konusu Türkiye'deki girişimci profilinin belirlenmesidir. Çalışma 3 bölümden oluşmaktadır. Bunlardan 2 tanesi teori, 1 tanesi pratik çalışmadır. Birinci bölümde Girişimcilik, Girişimcilik kavramı, Girişimciliğin ortak özellikleri, Girişimciliğin temel fonksiyonu ve özellikleri, Girişimciliğin Türkiye'deki ve Dünyadaki tarihsel gelişimi, Türkiye'de ve Dünyada Girişimciliğin gelişmesi için yapılan çalışma ve örgütlenmeler ve girişimciliğin tipleri işlenmiştir. ikinci bölümde Girişimcilik kültürü ve eğitimi hakkında bilgi, Girişimciliğin Türkiye ve Dünyadaki ortak özellikleri, Girişimciliğin başarısını etkileyen faktörler, Hayal Mühendisliği, Hayal Mühendisliğinin ana öğeleri, Girişimciliğin problemleri ve bu problemlere getirilen çözümler kadın Girişimciliği konu edilmiştir. Üçüncü bölümde, Türkiye'de Girişimcilik profilinin belirlenmesi üzerine yapılan anket hakkında bilgi verilmiştir. Bu çalışmanın amacı, Girişimcilik hakkında genel bilgiler vermek ve Türk geleneksel toplum yapısı içinde yer alan askerlik hizmetinin yerine getirilmesinden sonra, iş hayatına yeni atılan ve işle ilgili fikirlerini olgun laştırma aşmasında olan Türk Girişimcilerinin zayıf ve güçlü yanlarını ortaya koymaktır. Bu çalışma hazırlanırken çeşitli zamanlarda Personel Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı'nda askerlik hizmetlerini yapan 60 yedek subay adayı na anket uygulanmış ve şu sonuçlar elde edilmiştir. - Girişimcilerin hiçbiri Girişimcilik üzerine eğitim almamışlardır. - Yaşama ve işe bakış açıları esnektir ve değişen koşullara uyum sağlaya bilmektedirler ve özellikle gelişmeye açık olan işlerde başarılı olacaklardır. - Takım çalışmasını severek ve uyum sağlayarak yürütmeleri. - Girişimcilikle ilgili karşılaşılan problemleri çözebilmeleri için eğitime ihtiyaçları olduğu. 148- Olayları kontrol etmek için güçlü isteklerinin oluşu. - Güçlü ve enerjik karakteristiğe sahip olmaları. - Satış ve pazarlama departmanlarından çok acil işlerin yapılması ile ilgili olan işlerde başarılı olacaklardır. - Kendi kişisel gelişimlerini gerçekleştirebilmeleri onlar için önemlidir. - Mantık ve duygu arasında kararsız oluşları. - Değişen iş olanakları ve eğilimleri gözleyecek yeteneğe sahiptirler. - Başarısızlıktan etkilenmemektedirler. - Problemlerden korkmamaktadırlar. - Risk toleransını çok iyi düzenleyebilmektedirler. - Kendilerine ve yeteneklerine güvenmektedirler. - Pek çok insan tipiyle ilişki kurabilmektedirler fakat, bu fazla katılımcı değildir. 149
Özet (Çeviri)
SUMMARY: This working is prepared by Per. Captain Şakir DANSIK, under consul tancy of Prof. Dr. Mahmut TEKlN, as graduate thesis in Production Management and Marketing Branch of Management Main Science Branch in Social Sciences Institute of Selçuk University. The subject of working is determination of Entrepreneur Profile in Turkey. It is composed of three parts and two of them are theory and one is practice. In part one Entrepreneurship and Entrepreneurship and the concept of Entrepreneurship, The common peculiarities of Entrepreneurship, Main func tion and peculiarities of Entrepreneurship, Historical developments of Entrepreneurship in Turkey and the World, workings and organization for improving Entrepreneurship in Turkey and World and the type of Entrepreneurship had been worked up. In part two, information about culture and education of Entrepreneurship, the common characteristics of Entrepreneurship in Turkey and the world, the factors that affect the success of Entrepreneurship, Imagination Engineering, main element of Imagination Engineering, prob lems in Entrepreneurship and suggestions for these problems and Woman Entrepreneurship had been given. In part three, information about survey application, which held on the determination of Entrepreneurship Profile in Turkey, had been given. The aim of this working is to give general information about Entrepreneurship and to bring up powerful and weak features of Turkish Entrepreneurs who have the position to begin work life and realization mat uration of work ideas after their military service that is situated in Turkish Society's traditional structure. While this working was preparing, in various times survey was applied on 60 reserve officer candidate who perform their military service in Personal School and Training Center and these results are obtained. - None of Entrepreneur had been taken education about Entrepreneurship. - Point of view on life and work is flexible and they can adapt changing con- 150ditions and especially they will success such work which open to change. - Having to like and adapt team-works. - Needing to education on techniques for solving problems with Entrepreneurship. - The existence of powerful wish to control events. - Having powerful and energetic characteristics. - Rather than in Marketing and Sale department, they will be successful in such department that related with doing urgent tasks. - It is important for them to ensure their personal improvement. - Being undecided between their emotions and reasons - They have the ability to perceive changing work possibility and trends. - They don't influenced lack of success. - They don't be daunted by problems. - They can regulate the risk tolerance very well. - They rely on self and their capability. - They can establish relations with a lot of individual type but this is not very participative. 151