Çalışmanın değişen anlamı ve üçüncü sektör istihdamı çerçevesinde Türkiye'deki sosyal girişim istihdamının analizi: Ashoka örneği
Analysis of the social enterprises employment in Turkey within the framework of the third sector employment and the changing meaning of labour: Ashoka
  1. Tez No: 439302
  2. Yazar: VOLKAN IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EYÜP BEDİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 324
Özet
Türkiye'deki sosyal girişim istihdamını Ashoka örnekleminde analiz eden bu çalışmanın konusu; çalışma kavramının geçmişten bugüne yaşadığı değişim süreci ile üçüncü sektör istihdamı çerçevesinde sosyal girişim istihdamını incelemek, sosyal girişimlerin ayırt edici özelliklerini tespit ederek bu girişimleri tanımlamak, sosyal girişimlerin gelişmiş olduğu ülke örneklerinden yararlanarak bu girişimlerin potansiyellerini ortaya koymaktır.Çalışmanın genel amacını; sosyal girişim istihdamının çalışma kavramının değişen anlamı çerçevesinde analiz edilmesi ve bireyleri sosyal girişimlerde çalışmaya iten faktörlerin belirlenmesi oluşturmaktadır.Bu ana amaç etrafındaki diğer amaçlar ise; Türkiye'deki sosyal girişim istihdamı ile sosyal girişimci profilinin belirlenmesi, sosyal girişimlerin bugünkü ve gelecekteki istihdam potansiyellerinin tespit edilmesi ve yine bu girişimlerin; yoksulluk, işsizlik, eğitim, çevre gibi geniş anlamda sosyal politikanın ilgi alanına giren sosyal sorunlarla mücadelede etkinliğinin sorgulanmasıdır.Bu amaçlar doğrultusunda çalışmanın kavramsal ve teorik altyapısı kurulduktan sonra, arz ve talep yönlü bir alan araştırması yapılmıştır. Araştırmada Türkiye'deki Ashoka üyesi sosyal girişimlerde istihdam edilenler ile sosyal girişimci ve yöneticilerinin bu girişimlerin başta istihdam potansiyelleri olmak üzere sosyal problemlerle mücadeledeki etkinliklerine ilişkin algılarını belirlemeye yönelik bir araştırma modeli kurgulanmıştır. Araştırmada, nicel araştırma tekniklerinden“alan araştırması(survey)”tekniği kullanılmış, örneklem grubunun belirlenmesinde ise basit tesadüfi örnekleme yönteminden yararlanılmıştır.Araştırma sonuçlarına göre ise; Türkiye'de sosyal girişimlere ilişkin yasal ve kurumsal altyapının oluşturulmasının, istihdamda ve işgücüne katılımda olumlu bir artışa yol açabileceği tespit edilmiştir. Sosyal girişimlerin istihdamda öncelikle dezavantajlı grupları hedef aldığı düşünüldüğünde; bu kişilerin esnek çalışmanın yaygın olduğu sosyal girişimlerin üretim birimlerinde istihdam imkânlarının artması; kısa vadede işgücüne katılma oranı üzerinde olumlu bir etki yaratabilecek, uzun vadede ise bu artış istihdam oranını arttıracaktır.
Özet (Çeviri)
Social enterprises employ the subject of this study, which analyzes the sample Ashoka in Turkey; The conception of work in the past within the framework of the third sector employment with the process of change experienced to date to examine the social enterprise employment, by identifying the distinctive features of social enterprises to identify these initiatives is to demonstrate the potential of these initiatives benefiting from the country examples that improved the social enterprise.The overall objective of the study; the analysis within the meaning of the changing concept of social enterprise employment and individual work is the determination of the factors that work in social enterprise.These and other objects around the main purpose; Determination of the social entrepreneur profile of social enterprise employment in Turkey, determining the present and future employment potential of social enterprises and that these initiatives; poverty, unemployment, education is the question of the effectiveness in combating social problems which are of interest in the broad sense of social policy such as the environment.Ashoka fellows in Turkey in the study who were employed in social enterprises and social entrepreneurs and managers of a research model to determine their perceptions of effectiveness in combating social problems, including employment potential of these initiatives were primarily constructed. In this research, the qualitative research technique“field research (surveys)”technique is used, the sample was used for the determination of the simple random sampling method.According to the survey results; The creation of legal and institutional framework of social initiatives in Turkey, employment and labor force participation have been identified could lead to a positive growth. These people are flexible widespread increase of employment opportunities that social work interventions in production units; could have a positive impact on the labor force participation rate in the short term, in the long term will increase the employment rate of this increase.