'Düşük, ölü doğum yapma ve prematurite gibi' obstetrikle ilgili sorunu bulunan kadınların serumlarında listeria monocytogenes 'o' antikorlarının araştırılması ve listeria monocytogenes tip antiserumlarının hazırlanması
  1. Tez No: 11034
  2. Yazar: MUZAFFER GÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. TEVFİK CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
42 6. ÖZET Bu çalışma, Mart 1987 ile Haziran 1988 yılları ara sında yapılmıştır. Çalışmamızda düşük, ölü doğum, erken doğum ve prematurite sorunu bulunan 240 kadın ve normal doğum yapmış 160 kadın olmak üzere toplam 400 kadın incelenmiştir. Serum ve vaginal akıntı örnekleri Ankara üniversitesi Tıp Fakültesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalından sağlanmıştır. Bu kadınların vaginal akıntılarından yapılan bakteri yolojik kültürlerden çeşitli mikroorganizmalar üretilmiş, fa kat Listeria monocytogenes izole edilememiştir. Ancak tiplen dirme yapmak için kullanılmak üzere, 13 tip Listeria monocyto genes tip l/2a, l/2b, l/2c, 3a, 3b, 3c, 4a, 4ab, 4b, l^c, ^ d, 4e, 6a* dan hazırlanan antijenler ile tavşanlar 3-4 gün ara ile immu nize edilmiş ve 1/2560 ve 1/5120 titrede aglutinasyon veren tavşanların kanları alınmış ve serumları ayrılmıştır. Absorb siyon yöntemi ile spesifik antiserumlar hazırlanmış ve deep freez'de (-20 C) saklanmıştır. Bu serumlardan, polivalan serum lar; l/2a + l/2b + l/2c 3a + 3b + 3c 4a + 4ab + 4b + 4c + 4d + 4e Polivalan 1/2 Polivalan 3 Polivalan 4 şeklinde hazırlanmıştır. Tüp aglutinasyonu yöntemi ile de 400 kadının serumla rında, Listeria monocytogenes“O”antikorları araştırılmıştır. Düşük, ölü doğum, erken doğum ve prematurite gibi obstetrik ile ilgili patolojisi bulunan 35 kadında ve normal doğum yapan43 2 kadında antikor düzeyleri 1/320 ve üstü titrelerde bulunmuştur. Obstetrikle ilgili çeşitli sorunu bulunan kadınlarda, bunların araştırılırken Listeria monocytogenes ' inde göz önünde bulundurulması ve Listeria monocytogenes ' le ilgili bakteriyolo jik ve serolojik çalışmaların yapılmasının yararlı olacağı dü şünülmektedir. Bu arada Listeriosis ile ilgili olmak üzere etkenin özellikleri (morfolojik, biyokimyasal, immünolojik ve diğer özellikler), bulaş yolları, klinik gidiş ile klinik ve labora tuar teşhis kriterleri, epidemiyolojik bilgiler etraflı bir şe kilde gözden geçirilmiştir.
Özet (Çeviri)
44 7- ÎNGÎLÎZCE ÖZET (SUMMARY) This study has been made between March 1987 and June 1988. In our study, 240 women who has the problem of abortion, still birth, intrauterine death and prematurity and 160 women who give normal birth, totally 400 women were examined. The sera and vaginal discharge samples are taken from department of Obstetrics and Gyneocology, faculty of medicine, Ankara university. In the bacteriological cultivation of vaginal discharge of these women, different types of microorganism are produced, but Listeria monocytogenes couldn't be isolated. However 13 types of Listeria monocytogenes were prepared for identification. For the preparation of antisera, rabbits were immunized at 3-4 day intervals with Listeria monocytogenes type 1/2 a, l/2b, 1/2 c, 3a, 3b, 3c, 4a, 4ab, 4b, 4c, 4d, 4e, 6a antigens. The rabbits who give 1/2560 and 1/5120 titers of agglutination were cut from arteria femoralis, their blood is taken and the sera is separated with the absorbtion method, spesific antisera were prepared and were stored at -20 C. from these antisera, polyvalan 1/2 : l/2a + l/2b + 1/2 c polyvalan 3 : 3a + 3b + 3c polyvalan 4 : 4a + 4ab + 4b + 4c + 4d + 4e polyvalan antisera were prepared. In the sera of the 400 women the“O”antibodies are studied by the tube agglutination method. The antibody titers of 35 women who has obstetrical pathologies like abortion,45 still birth, intra uterine death and prematurity and of 2 women who give normal birth, was found 1/320 and above. In the women who has obstetrical pathologies, when searching causes, Listeria monocytogenes must be thought and making bacteriological and serological studies of Listeria mo nocytogenes will be useful. Apart from these, thinking Listeriosis, morphological, biochemical, immunological and other specif ities, infection sources, clinical apperence, clinical and laboratory diagnostic criteria, epidemiological data has been looked over in detail.