Akkaraman kuzularda mikrofaunanın bazı rumen ve kan metabolitleri ile ağırlık artışı üzerine etkileri
The Effects of microfauna on some rumen and blood metabolites and weight gain of Akkaraman lambs
  1. Tez No: 11039
  2. Yazar: MURSAYETTİN EKSEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAKİ YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
-54- 6. ö Z E I. Bu araştırmada, Akkaraman kuzularda mikr o faunanın bazı rumen ve kan metabolitleri ve ağırlık artışı üzerine etkile ri araştırıldı. Denemelerde iki grup Akkaraman kuzu ( pro to zo onlu ve protozoonsuz ) kullanıldı. Kuzular 1.5 aylık oluncaya kadar sütle beslendi. Daha sonra hayvanlar korunga samanı ve Sindirilebilir ilam Prote inin Nişasta Birimine oranı 1: 3.71 olan konsantre yem ile araştırma dönemleri boyunca ad. libitum olarak beslendiler. İkinci gruptaki kuzulara, pro t o zo onlar m yok edilmesi ama cıyla, % 0.3-0.8' lik Diactyl sodium sulfosuccinate solüsyonu mide sondasıyla ihtiyaç duyuldukça verildi. Araştırma kuzular ilci aylık olunca başlatıldı ve bir birini takip eden 4 ve 3 aylık iki dönem halinde devam etti rildi. İkinci dönem başlangıcında protozoonsuz kuzulara pro tozoonlar inoküle edildi. Kan ve rumen örnekleri yemleme öncesi, yemlemeden son ra 3., 6. ve 9. saatlerde alındı. Hayvanların beden ölçüleri periyodik olarak belirlendi. Araştırmalar boyunca, protozoonlu ve protozoonsuz kuzu ların rumen içeriği pH değerleri yemleme öncesi en, yüksek bulundu, fakat yemlemeden sonra 6. saatte düştü ve 9. saat te tekrar yükseldi. Alınan 372 rumen içeriği örneğinde 1ml içerikteki proto zoon sayısı ve farklı protozoonlarm yüzde oranları belirlen di. Yemlemeden önce ve yemlemeden sonra 6. saatte 1 KÜL içerik teki protozoon sayısı en yüksek bulunurken, yemlemeden sonra ki 3. ve 9. saatlerde bu değerler tedricen azaldı. Bununla birlikte ikinci dönemde inoküle kuzulardaki protozoon sayı ları protozoonlu kuzularınkinden daha yüksek bulundu. Birinci dönemde protozoonlu kuzuların rumen içeriğinde 9 tür, aynı kuzularda ikinci dönemde 8 tür ve inoküle kuzu ların rumen içeriğinde 7 tür protozoonun identifikasyonu yapıldı.-55- İzole edilen Isotricha türleri glikoz ve %95 H + %5 C02 bulunan ortamda 72-120 saat ya şatılırken, Entodinium türleri ise aynı ortamlarda 18-48 saat yaşatıldılar, Rumen içeriği ve kan örnekleri amonyak azotu değerle ri ile kan serumu üre azotu ve toplam protein değerleri yem leme öncesi en yüksek "bulundu, yemlemeden sonra 6. saatte düştü ve 9. saatte tekrar yükseldi. Diğer taraftan, ikinci dönemde inokül e kuzuların rumen içeriği amonyak azotu değer leri protozoonlu kuzulardan daha yüksekti, buna rağmen kan amonyak azotu değerleri düşüktü. Protozoonlu kuzuların beden ölçüleri, protozoonsuz kuzularınkinden dana yüksekti. Ayrıca, protozoonlu kuzu ların canlı ağırlıklarının ortalaması, protozoonsuz kuzula rınkinden 7.3 Kg daha fazlaydı.
Özet (Çeviri)
-56- 7. S U M M A R Y The effects of microfauna on some rumen and blood metabolites and weight gain of Akkaraman lambs. In this investigation, the effects of rumen microfauna on some rumen contents and blood metabolites and the increas ing of body weight were determined. Two groups of Alckaraman lambs ( with and without proto- zoon ) were used in the experiments. Lambs were fed with milk until 1.5 months of age. Then, the animals were fed ad. libitum with chopped sainfoin hay and a concentrated feed, in which the ratio of Digestible Crude Protein to Starch Unit was 1:3*71 during the experi- vi rl mental periods. For the purpose of defaunation of the 2 group lambs, 0.3-0.8 % solution of Dioctyl sodium sulfosucci- nate was administrated via stomach tube as required. The investigation was started after the lambs became 2 months of age and it was continued in two successive periods conforming 4 and 3 months. At the beginning of the 2 period the protozoa inoculated to the defaunated iambs. The blood and rumen contents were taken before feeding, at the 3, 6 and 9 hour after feeding. The body measure ments of the animals were determined periodically... During the experiments, pH values of the rumen contents of the fauhated and defaunated lambs were found to be highest th before feeding, but became low at the 6 hour and increased th again at the 9 hour following the feeding. Protozoa count/ml and percentages of differential pro tozoa count were determined in each of total 372 ruminal th content samples. Before feeding and at the 6 hour after feeding. protozoa count /ml were found to be highest and at the vır] * +"h 3 and 9 hour after feeding these values gradually de- Y!fL creased. However, in the 2 period, the protozoa counts of the inoculated lambs were higher than those of the fauna ted lambs.-57- Nine species of protozoa in the rumen contents of the faunated lambs at the Is period, 8 species in the same lambs at the 2 period and 7 species in the rumen contents of inoculated lambs were identified. The isolated Isotricha species v/ere kept alived for 72-120 hours while glucose and JST ( 95$ ) + C02 ( 5% ) were added to the medium. Entodinium species were also kept alived for 18-48 hours in the same mediums 0 The ammonia-lT values of ruminai contents and blood samples, the Urea-H and total protein values of blood sera were found to be highest before feeding, became low at the th th 6 hour, increased again at the 9 hour after feeding. On the other hand, at the 2 period, the ammonia-N values of ruminai contents of inoculated lambs were higher than the faunated lambs, however ammonia-ÎI values of the blood were low. The body measurements of the faunated lambs were higher than the defaunated lambs. Separately, the average of body weights of the faunated lambs was 7.3 kg more than the defaunated onese