Akkaraman kuzularda bakır yetersizliğinin ve rasyona bakır eklenmesinin bazı kan değerleri, yapağı verimi, yem tüketimi ve canlı ağırlık artışı üzerine etkisi
Effects of copper deficiency and copper supplementation to the ration on some haematological parameters, wool yield, body weight and feed comsumption in Akkaraman lambs
  1. Tez No: 108144
  2. Yazar: HÜDAİ İPEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN KESKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
6. ÖZET S.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Fizyoloji (VET) Anabilim Daiı DOKTORA TEZİ / KONYA-2001 Hüdai İPEK Danışman Prof. Dr. Ercan KESKİN Akkaraman kuzularda bakır yetersizliğinin ve rasyona tekir eklemnesinin bazı kan değerleri yapağı verimi, yem tüketimi ve canlı ağırlık üzerine etkisi Bu araştırmada Akkaraman kuzularda bakır yetersizliğinin ve rasyona bakır eklenmesinin bazı kan değerleri, yapağı verimi, yem tüketimi ve canlı ağırlık artışına ilişkin değerler üzerine olan etkilerinin belirlenmesi amaçlandı. Araştırmada üç aylık ve yaklaşık î 6 kg canlı ağırlığında toplam 1 8 Akkaraman erkek kuzu kullanıldı. Hayvanlar; bakırca yetersiz (Gu-), kontrol (K) ve bakır ilaveli (Cu+) olmak üzere 3 eşit gruba ayrıldı. Altı aylık araştırma süresince Cu- ve K grupları 11 mg/kg5 Cu+ grup 25 mg/kg bakır içeren rasyonla adlibiturn olarak beslendi. Cu- gruba ilk 35 gün Amonyum tetratiyömolibdat (ATTM) günde bu* kez deri altı verilirken, daha sonra araştırma bitene kadar yemlerine 30 ppm Molibden ve 250 ppm sülfat eklenildi. Hayvanlardan ayda bir alman kan örneklerinde; plazma bakır düzeyi, alyuvar ve akyuvar sayısı, hemoglobin miktarı, hematokrit değer, alyuvar çökme hızı, akyuvar yüzde oranları, O.AJ-L ÛAHb ve ÖAHbD belirlendi. Kuzular kırkılarak araştırmaya başlandı ve araştırma sonunda tekrar kırkılmak suretiyle yapağı verimi belirlendi. Her ay tartılarak canlı ağırlıkları kaydedildi. Günlük yem iki öğünde tartılarak verilip ertesi gün artan yem tartılarak toplanıp yem tüketimi belirlendi. Araştırmada belirlenen mm" kandaki alyuvar sayısı Cu- grapta 3.ve 4.örncklemc zamanında diğer gruplara (K ve Cm) göre önemli oranda daha düşük belirlendi.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY Effects of copper deficiency and copper supplementation to the ration oh some haem a to logical parameters, wool yield, body weight and feed consumption in Akkaraman lambs. This study was conducted to determine the effects copper deficiency and copper supplementation to the ration on some haematological parameters, wool yield, body weight and feed cornsumption in Akkaraman lambs. In this study, a total of 18 male Akkaraman lambs weighing approximately 16 kg and aging 3 months were used. The animals were equally divided into three groups as cooper deficient (Cu-), control (C) and copper supplemented (Cu+). While the control and copper deficient groups were fed with a ration containing 1 1 mg/kg, copper supplemented group was fed with a ration containing 25 mg/kg copper ad libitum for 6 months. Ammonium tetrathiomolibdate was depleted by subcutan injection to Cu- group for 35 days daily once, then a ration of 30 mg/kg molybden and 225 mg/kg sulphate up to the end of the study was added to Cu- group. Copper level, erythrocyte and leucocyte counts, haemoglobin amount, haematocrit, erythrocyte sedimentation rate, mean corpuscular volume (MCV), mean corpuscular haemoglobin (MCH), mean corpuscular haemoglobin concentration (MCHC) and differential leucocyte percentages in blood samples were measured monthly. Lambs were weighed monthly their wool yield and feed consumption were also determined. In the study, erythrocyte count in Cu- group was lower (pO.05) compared with those of other groups at the third and fourth sampling time. Plasma copper level of Cu- group was tower than that of the other groups except the first sampling time. Besides plasma copper level of K group was lower than that of Cu+ group except the first and second sampling times. Ehere was no difference in their total leucocyte counts and percantages with respect to sampling time both in and among groups.