Ankara yöresinde yetiştilen akkaraman kuzularda serum bakır, çinko ve kobalt düzeyleri
Serum copper, zinc and cobalt levels in akkaraman lambs bred in Ankara region
- Tez No: 138215
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHRİ EMRE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
29 ÖZET Ankara Yöresinde Yetiştirilen Akkaraman Kuzularda Serum Bakır, Çinko ve Kobalt Düzeyleri Bu çalışmada Ankara Beypazarı ve Polatlı yöresinde mera (ekstansif) şartlarında, 6-12 aylık 50 kuzuda ve ağıl (entansif) şartlarında Etlik Merkez Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsünde yetiştirilen aynı yaş ve ırktaki 10 kuzuda serum bakır, çinko ve kobalt düzeyleri araştırılmıştır. Elde edilen kuzu kan serumlarındaki bakır, çinko ve kobalt değerleri Etlik Merkez Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsünün Biyokimya Laboratuvarı'nda bulunan Perkin Elmer AA 800 Atomik Absorpsiyon ve buna bağlı Perkin Elmer THGA AS 800 Transverse Heated Graphite Atomizer aletlerinde saptanmıştır. Yapılan laboratuvar çalışmaları sonucu Beypazarı yöresinde bakır değeri ortalama 1.21 ppm (0.71 - 3.25 ppm), çinko değeri ortalama 0.95 ppm (0.54 - 3.06 ppm) ve kobalt değeri ortalama 3.79 ppb (0.50 - 13.00 ppb), Polatlı yöresinde bakır değeri ortalama 1.89 ppm (1.05 - 2.65 ppm), çinko değeri ortalama 1.24 ppm (0.80 - 3.15 ppm) ve kobalt değeri ortalama 3.38 ppb (1.00 - 10.50 ppb), Etlik Merkez Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsünde ağıl şartlarında bakılan kuzularda bakır değeri ortalama 1.38 ppm (1.14 - 1.49 ppm), çinko değeri ortalama 0.97 ppm (0.71 - 1.17 ppm) ve kobalt değeri ortalama 2.70 ppb (0.50 - 14.00 ppb) olarak bulunmuştur. Araştırmada elde edilen bulgular doğrultusunda iz elementler arası sinerjetik ve antagonistik etkileşimlerin yöre hayvanlarının sağlığı üzerine olumsuz herhangi bir etkiye neden olmadığı istatistiksel olarak saptanmıştır. Bu araştırma ile Ankara yöresinde, mera hayvancılığının yetiştiriciler açısından ekonomik değerini sürdürdüğünü ve sadece mera besiciliğinde dahi yapılan çalışmalardan azımsanmayacak kadar gelir elde etmelerinin mümkün olduğu gösterilmiştir. Anahtar Sözcükler : Akkaraman kuzu, bakır, çinko, kobalt, serum
Özet (Çeviri)
30 SUMMARY Serum Copper, Zinc and Cobalt Levels in Akkaraman Lambs Bred in Ankara Region In this study, serum copper, zinc and cobalt levels were researched in 6-12 month-old 50 lambs bred in Ankara Beypazarı and Polatlı region, under the pasture conditions, and in 6-12 month-old 10 lambs bred in Etlik Central Veterinary Control and Research Institute under sheepfold conditions. The levels (amounts) of serum copper, zinc and cobalt were detected by using Perkin Elmer AA 800 Atomic Absorbtion and, to be connected this, Perkin Elmer THGA AS 800 Transverse Heated Graphite Atomizer in the Biochemistry Laboratory of Etlik Central Veterinary Control and Research Institute. As a result of laboratory studies, average cupper level was detected to be 1.21 ppm (0.71-3.25 ppm), average zinc level 0.95 ppm (0.54-3.06 ppm) and average cobalt level 3.79 ppb (0.50-13.00 ppb) in Beypazarı region. In Polatlı region, average copper level was 1.89 ppm (1.05-2.65 ppm), average zinc level 1.24 ppm (0.80 - 3.15 ppm) and average cobalt level 3.38 ppb (1.00-10.50 ppb). In the institute lambs, average cupper level was 1.38 ppm (1.14-1.49 ppm), average zinc level 0.97 ppm (0.71-1. 17 ppm) and average cobalt level 2.70 ppb (0.50-14.00 ppb). In parallel to the results of the study, it was statistically detected that there were no sinergetic and/or antogonistic effects that affected the animals health negatively. By this study, it was showed that animal (lambs) breeding on pasture have economical importance for breeders and it is possible to get quite much important income from the breeding on pasture. Key Words : Akkaraman lamb, cobalt, copper, serum, zinc