Sıçan izole akciğerinde iskemik önkoşullama oluşturulması ve mekanizmasının araştırılması
Occuring of ischemic preconditioning in isolated rat lung and investigation of mechanism
  1. Tez No: 124060
  2. Yazar: GÜLÜZAR YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. A. TUNCAY DEMİRYÜREK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 7105
Özet
-86- VI. ÖZET Akciğerde iskemi-reperfuzyon hasan, akciğer transplantasyonu, pulmoner tromboembolektomi veya kardiyopulmoner bypass sonrası oluşmaktadır. Akciğer iskemik önkoşullamasının iskemi-reperfüzyon hasarına karşı koruyucu etki oluşturduğu bilinmesine rağmen bu koruyucu etkinin mekanizmasına ilişkin veri bulunmamaktadır. Bu çalışmanın amacı, normal ve hipoksik sıçanlarda oluşturmuş önkoşullanmış izole akciğerlerde adenozin ve tirozin kinaz enziminin rolünü araştırmaktır. Akciğerler modifiye Langendorf perfuzyon sistemine asıldı, 0.03 ml/g/dak. hızında Krebs-Henseleit solüsyonu ile perfuze edildi ve oda havasıyla solunum sağlandı. Pulmoner perfüzyon basıncı bir basınç transduseri ile ölçüldü ve“data acquisition sistem”kullnılarak bilgisayarda sürekli bir kayıt sağlandı. Akciğerler, 5 dk iskemi ile veya 5 dk süreyle adenozin (7.5 mM) veya tirozin fosfataz inhibitörü olan sodyum ortovanadat (100 uM) verilerek önkoşullandı ve önkoşullamayı 5 dak reperfüzyon ve 2 saat iskemi takip etti. Tek başına uygulanan 2 saat'lik iskemi KC1 ve fenilefrinin indüklediği perfuzyon basıncındaki artışı deprese etmiştir. İskemi, adenozin veya sodyum ortovanadat ile önkoşullama ise bu KC1 ve fenilefrin ile deprese olmuş cevaplan önlemiştir. Selektif Aı adenozin reseptör antagonisti olan 8-siklopentil-l,3- dipropilksantin (DPCPX, 1 uM) verilmesi KC1 ve fenilefrin yanıtlan açısından değerlendirildiğinde adenozinin ve iskemik önkoşullamanın etkilerini tersine çevirmiştir. DPCPX aynı zamanda, sadece 2 saat iskemi uygulanan grupla karşılaştırıldığında doku MDA düzeylerim ve akciğer yaş/kuru ağırlık oranlanın değiştirmemiştir. Bu veriler önkoşullamanın akciğer ödemini önlediğine işaret-87- etmektedir. Akciğer MDA düzeyleri ve ödem oluşumu iskemik ve farmakolojik önkoşullama (adenozin veya sodyum ortovanadat) gruplarında anlamlı bir şekilde azalmıştır. Aı- adenozin reseptörleri akciğer önkoşullamasında önemlidir ancak diğer reseptörlerin de payı büyüktür. Tirozin kinaz inhibitörü olan genistein, KC1 ve fenilefrinle indüklenen perfüzyon basıncındaki artışı azaltmıştır. Ayrıca genistein, iskemik veya sodyum ortovanadat ile indüklenen önkoşullama gruplarındaki doku MDA düzeyleri veya akciğer yaş/kuru ağırlık oranlan üzerinde etkisizdir. Kronik hipoksik sıçan akciğerinde, KC1 ve fenilefrinin indüklediği kontraksiyonlar ne iskemi ile ne de iskemik veya farmakolojik önkoşullama gruplarında belirgin bir şekilde değişmemiştir. Bu da bize, önkoşullamanın sıçanlarda, kronik hipoksiye maruz kalan akciğerlerde oluşmadığım göstermektedir. Aynı zamanda kronik hipoksik akciğerdeki yaş/kuru ağırlık oram veya MDA düzeylerinde de belirgin bir fark bulunmaması kronik hipoksik sıçan akciğerinde önkoşullamanm oluşmadığım desteklemektedir. Bu sonuçlar, sıçan izole akciğerinde, önkoşullamanın koruyucu etkisinde adenozin ve tirozin kinaz' m anlamlı bir rol oynadığım ve kronik poksinin akciğerdeki önkoşullamanın koruyucu etkilerini bozduğunu deneysel olarak göstermektedir.
Özet (Çeviri)
-88- VII. SUMMARY Ischemia-reperfusion injury of the lung occurs after lung transplantation, pulmonary thromboembolectomy or cardiopulmonary bypass. Although ischemic preconditioning of the lung lead to a protective effect against ischemic-reperfusion injury, the underlying mechanisms of this protection are not well documented in the lung. The aim of this study was to investigate the roles of adenosine and tyrosine kinase enzyme in preconditioning of isolated lungs obtained from healthy and hypoxic rats. The lungs were mounted on a modified Langendorff perfusion apparatus, perfused by Krebs-Henseleit solution at the rate of 0.03 ml/g/min, and inflated with room air. Pulmonary perfusion pressure was measured by a pressure transducer, and recorded continuously on a computer by using data acquisition system. Lungs were preconditioned by ischemia (5 min) or adenosine (7.5 mM) or a tyrosine phosphatase inhibitor, sodium orthovanadate (100 uM), administration for 5 min, which were followed by 5 min reperfusion and 2 h of ischemia. 2 h of ischemia alone depressed KC1- and phenylephrine- induced increases in perfusion pressure. Preconditioning with ischemia, adenosine or sodium orthovanadate prevented these depressions and restored KC1- and phenylephrine-induced responses. Pretreatment of the lungs with a selective Ai adenosine receptor antagonist, 8-cyclopentyl-l,3-dipropylxanthine (DPCPX, at 1 uM) reversed the effects of adenosine, and ischemic preconditioning in terms of KC1- and phenylephrine responses. DCPCX also did not modify tissue malondialdehyde (MDA) levels and wet/dry weight ratio of the lungs when compared to in 2 h ischemia group. However, pretreatment with a non-selective-89- adenosine receptor antagonist, theophylline (10"3 M) depressed KC1 and phenylephrine-induced responses, and increased MDA levels and wet/dry weight ratio of the lungs. These data indicate that preconditioning prevents lung edema. Lung MDA levels and edema formations were significantly decreased in ischemic and pharmacological (adenosine or sodium orthovanadate) preconditioning groups. Ai adenosine receptors have little or no effect on the protection of the lung. Genistein, a tyrosine kinase inhibitor, decreased KC1- and phenylephrine- induced increases in perfusion pressure. However, genistein did not affect the MDA levels or wet/dry weight ratio of the lungs in ischemic or sodium orthovanadate-induced preconditioning groups. In chronic hypoxic rat lungs, KC1 and phenylephrine-induced contractions were not markedly modified either in ischemia, ischemic or pharmacological preconditioning groups implying that preconditioning does not occur in the lungs exposed to chronic hypoxia in rats. There were also no marked differences either in dry/wet weight ratio or MDA levels of the chronic hypoxic lungs, which further supports the conclusion that preconditioning, does not occur in chronic hypoxic rat lungs. These results provide experimental evidence that adenosine and tyrosine kinase plays a significant role in the protective effects of preconditioning in rat isolated lung and chronic hypoxia impairs the preconditioning effects of the lungs.